Współcześnie mamy do czynienia z renesansem drewna jako tworzywa używanego do produkcji okien. Wraz z drewnem szczególnie chętnie wykorzystywanym w stylizacjach retro do łask wracają rozwiązania, które jeszcze do niedawna mogły być uznawane za archaiczne – takie jak np. okiennice. Czy jednak współcześnie drewniane okna z okiennicami rzeczywiście dobrze się sprawdzają w użyciu?
Wygląd
Z punktu widzenia estetyki drewniane okno z okiennicami w budynku zabytkowym lub stylizowanym na zabytkowy stanowi bez wątpienia świetne rozwiązanie. Jeśli zależy Ci na widocznym rysunku drewna i chcesz dodać charakteru zarówno elewacji, jak i wnętrzu, to jest to jeden z pomysłów, który sprawdzi się z zdecydowanej większości projektów wykorzystujących klasyczne rozwiązania architektoniczne.
Okiennice wyglądają atrakcyjne tylko pod warunkiem ich odpowiedniego dobrania pod względem kształtu i koloru. Na szczęście wybór produktów dostępnych na rynku jest bardzo duży, a nawet gdyby nie udało się znaleźć okna, które pasuje do konkretnej koncepcji, w Polsce działa wiele firm wykonujących okiennice na zamówienie. Aby pomysł okazał się trafiony, trzeba dokładnie wiedzieć, czego chcemy.
Kwestie praktyczne
Kiepska opinia na temat okien wykonanych z drewna powoli odchodzi do lamusa. Bardzo skutecznie zapracowały na nią niskiej jakości okna świerkowe, powszechne jeszcze w latach osiemdziesiątych. Obecnie praktycznie już się ich nie produkuje. Najpopularniejszym drewnem na okna jest zaś sosna, zdarzają się również okna dębowe i wykonane z drewna egzotycznego, dostępne w wyższej cenie.
Parametry drewnianych okien nie ustępują modelom z PCV. Profile z drewna wymagają jednak nieco więcej zachodu – powłokę zabezpieczającą materiał trzeba regularnie odnawiać zgodnie z zaleceniami producenta, bo w przeciwnym razie drewno zaczyna niszczeć. Konserwować należy również same okiennice. Jeśli chodzi o efektywność energetyczną, okna drewniane są w stanie nawet poprawić w pewnym stopniu współczynnik przenikalności cieplnej – oczywiście tylko wtedy, gdy są zamknięte.
Okiennice szczególnie dobrze sprawdzają się w upalne dni, kiedy można je użyć w charakterze osłony przed światłem słonecznym. Często działają lepiej niż żaluzje wewnętrzne, bo w odróżnieniu od szyby nie nagrzewają się w takim stopniu. Zamknięcie okiennic przy zachowaniu przeciągu jest stanie zapewnić przyjemny chłód. Dlatego w gorących krajach południa, jak Grecja, Hiszpania, Cypr, Malta czy Portugalia stosuje się właśnie okiennice.
Cena
Koszt okien drewnianych z okiennicami nie jest mały. To zdecydowanie wybór dla osób z dużym budżetem, które są pewne, że chcą sobie takie okna sprawić. Cena wynika przede wszystkim z dość skomplikowanego procesu produkcyjnego oraz ilości surowca, jakiej trzeba użyć do wykonania okiennicy. Zwłaszcza w przypadku okiennic o niestandardowym kształcie, np. półokrągłym u góry. Okna z nietypowymi okiennicami nie są produkowane seryjnie, więc trzeba je wykonywać na zamówienie, a to zawsze pochłania więcej pieniędzy niż sięgnięcie po artykuł z katalogu marketu budowlanego.
To, że okna drewniane z okiennicami świetnie się prezentują, o ile trafią do odpowiedniej elewacji, nie podlega dyskusji. Jeśli więc widzisz, że pasują do Twojej koncepcji, gra jest niewątpliwie warta świeczki. Zanim po nie sięgniesz, zastanów się jednak, czy aby na pewno Cię na nie stać.