Zobacz Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

Pokaż wszystkie

Zamów katalog

Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

Balkonowe okna drewniane

W ostatnich latach na rynku okien można zaobserwować powrót do drewna jako tworzywa, z którego wytwarza się profile. Dzisiejsze okna drewniane to jednak zupełnie inny produkt niż modele z lat osiemdziesiątych – po pierwsze, do ich wytwarzania prawie nie wykorzystuje się już świerku, który de facto nadaje się wyłącznie do zastosowania z powłokami kryjącymi, a po drugie, dzięki nowoczesnym metodom produkcji i konserwacji w niczym nie ustępują okno wykonanym z PCV, jeśli chodzi o właściwości fizyczne. Dotyczy to również okien balkonowych.

DUŻE SZKLENIA

W oknach balkonowych zazwyczaj stosuje się wielkoformatowe szklenia, a to oznacza, że ich rama musi być bardzo wytrzymała. Jeśli wielkoformatowe okno ma nie tylko dobrze się prezentować, ale też spełniać oczekiwania odnośnie do szczelności termicznej czy akustycznej, konieczne jest zastosowanie szyby zespolonej, która może ważyć znacznie powyżej 100 kg. Pytanie, czy drewno jest w stanie poradzić sobie z takim ciężarem i nie rozszczelnić się po jakimś czasie, może budzić wątpliwości. Na szczęście konstruktorzy drewnianych okien balkonowych wzięli to pod uwagę.

Jakkolwiek zewnętrzny profil okna z dużym szkleniem wykonany jest z drewna, to jednak wzmacnia się go za pomocą tzw. ramki dystansowej, elementu wykonanego z metalu (zwykle aluminium) lub tworzywa sztucznego. Ten elementy utrzymuje szybę na miejscu i sprawia, że konstrukcja okna jest znacznie mocniejsza. Ramki dystansowe stosuje się w każdym oknie, w którym zastosowano więcej niż jedną szybę. Paradoksalnie, drewniane okno balkonowe z systemem wielokomorowym okaże się wytrzymalsze niż okno z jedną szybą, mimo że samo szklenie będzie ważyło znacznie więcej. Dzieje się tak właśnie dzięki ramkom dystansowym.

OKUCIA PRZESUWNE I PODNOŚNO-PRZESUWNE

Kolejną cechą, która odróżnia okna balkonowe od zwykłych, jest częstsze stosowane okuć S (przesuwnych) i HS (podnośno-przesuwnych), które coraz częściej można znaleźć również w oknach drewnianych. Takie okno nie otwiera się ani do wewnątrz, ani na zewnątrz – przesuwa się natomiast względem części nieruchomej lub chowa w ukrytej w ścianie kieszeni. Ruch skrzydła umożliwia prowadnica, zazwyczaj schowana w podłodze i wózek. Rozwiązanie to jest bardzo przydatne w przypadku okien dużego formatu, które po otworzeniu do wewnątrz ograniczyłoby przestrzeń dostępną w pomieszczeniu.

Na szczególną uwagę zasługują okucia podnośno-przesuwne, które sprawiają, że okna pracują niejako w dwóch trybach. W trybie zamkniętym okno mocno dociska prowadnicę, skrzydło jest nieruchome i ściśle przylega do ramy, co gwarantuje niemal taką samą szczelność i stabilność jak w przypadku okien zamontowanych na stałe. Żeby otworzyć okno, należy podnieść klamkę do góry – skrzydło zostaje wówczas uniesione na kilka centymetrów ponad prowadnicę i dopiero wówczas można je swobodnie przesuwać. Większość okuć podnośno-przesuwnych wykonana jest z PCV jako materiału taniego i prostego w obróbce, jednak coraz częściej można je spotkać również w oknach drewnianych. Co prawda są nieco droższe, ale ich estetyczny wygląd i doskonałe właściwości izolacyjne rekompensują wyższą cenę.

ZANIM KUPISZ BALKONOWE OKNA DREWNIANE

Przed zakupem okien musimy zdać sobie sprawę, że drewno, jakkolwiek stanowi niezwykle wdzięczne tworzywo, zapewnia doskonałą szczelność i dodaje charakteru zarówno elewacji, jak i wnętrzu, to jednak ma jedną, zasadniczą wadę – jest wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych. Aby drewniane okno nie traciło na szczelności i świeżym wyglądzie, stosuje się najróżniejsze preparaty konserwujące, zdolne do tego, aby uchronić drewniane profile zarówno przed wpływem wilgoci, jak i promieniowania UV, które może naruszyć ich strukturę (zwłaszcza w przypadku powłok transparentnych). Chcąc tego uniknąć, konieczne jest odnawianie powłoki co jakiś czas, przy czym powłoki przezroczyste trzeba odnawiać nawet dwa razy częściej niż kryjące.

Drewniane okna balkonowe wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom – zarówno tym dotyczącym estetyki, jak i tym odnoszącym się do właściwości fizycznych. Pamiętajmy przy tym, że o drewno trzeba dbać i jeśli chcemy, aby okna nie straciły swoich zalet, powinniśmy stosować się do zaleceń producenta w związku z montażem i konserwacją.

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY