Zobacz Realizacje

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Zobacz Wszystkie Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

  Pokaż wszystkie

  Zamów katalog

  Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

  Białe czy w kolorze – jakie okna zdadzą egzamin?

  wybor kolorów okien

  Mimo że wśród nabywców okien wciąż najczęściej kupowane są modele w kolorze białym, to coraz większym zainteresowaniem cieszą się wersje kolorowe. Jakie barwy są szczególnie popularne? Które z nich sprawdzą się lepiej przy konkretnych elewacjach budynków?

  Czy kolor jest ważny?

  Choć teoretycznie kolor okien nie ma znaczenia, bowiem najważniejsze są ich parametry oraz materiał, z którego zostały wykonane, to jednak estetyka stolarki okiennej potrafi skutecznie przyciągnąć uwagę. Dlatego też coraz chętniej i częściej, kupując okna, zwracamy uwagę także na kwestię ich koloru, często rezygnując z bieli na rzecz innych barw. Potrafią one nie tylko znakomicie podkreślić wygląd domu czy pomieszczenia, ale niekiedy skutecznie go odmienić.

  Bogata paleta kolorystyczna

  Aktualnie na rynku wybierać można okna dostępne w bardzo szerokiej palecie barw. Producenci proponują kilkadziesiąt wersji kolorystycznych, wśród których znaleźć można zarówno jednobarwne wzory, jak i te inspirowane wyglądem naturalnego drewna czy też metali, takich jak stal oraz aluminium.

  Uniwersalność okien białych

  Wciąż najpopularniejsza biała stolarka okienna jest na tyle uniwersalna, że pasuje do dowolnej elewacji i wyglądu pomieszczenia. Nie wszyscy wiedzą jednak, że okna w tym kolorze są dostępne w różnych odcieniach, a najlepszy efekt można osiągnąć, dobierając tonację odpowiednio do fasady budynku. Kremowy odcień bieli najlepiej pasuje więc do fasad piaskowych, brązowych, beżowych i żółtych, natomiast chłodny – do elewacji niebieskich, zielonkawych czy szarych. Najbardziej wszechstronna okazuje się biel neutralna, która sprawdzi się w dowolnej stylistyce.

  Kolor jest w modzie

  Jak już wspomniano wyżej, coraz większym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się okna o profilach kolorowych. Co ciekawe, dzięki różnego rodzaju okleinom można odmiennie wykończyć obie strony okna. Często spotykanym rozwiązaniem jest wybór kolorowej okleiny po stronie zewnętrznej, a pozostawienie bieli od wewnątrz. Rozwiązanie to bywa chętnie wybierane przede wszystkim ze względu na niższe koszty.

  W przypadku domów o nowoczesnych formach sprawdzi się stolarka okienna w odcieniach „metalowych” – grafitowym, szarym czy srebrnym, w zależności od konkretnego koloru fasady. Elewacja „betonowa” będzie natomiast najlepiej wyglądała z oknami z profilami o barwie antracytowej czy też z gładkiego lub szczotkowanego aluminium. Interesująco zaprezentują się też intensywne, zdecydowane kolory, takie jak ciemna czerwień, zieleń czy granat.

  Jeśli natomiast budynek utrzymano w stylistyce tradycyjnej, polecanym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest stolarka drewniana. Dużą popularnością cieszą się szczególnie wersje imitujące drewno o barwie złotego i ciemnego dębu, orzecha, mahoniu czy sosny. Jasne i ciemne odcienie sprawdzą się szczególnie dobrze w domach z fasadą piaskową, białą, żółtą czy beżową. Będą również świetnie wyglądały i pasowały do elewacji w części lub całości pokrytej drewnem.

  Wybór konkretnej kolorystyki okien zależy przede wszystkim od gustu właściciela, a także planowanego rodzaju i koloru elewacji. Najistotniejsze przy wybieraniu okien jest jednak to, by zwracać uwagę przede wszystkim na jakość i parametry stolarki, a dopiero w drugiej kolejności na dobór barwy.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY