Zobacz Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

Pokaż wszystkie

Zamów katalog

Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

Brązowe okna drewniane

Zdecydowana większość drewnianych okien pokrytych transparentną powłoką jest utrzymana w różnych odcieniach brązu. Dostępne są również brązowe okna drewniane pomalowane farbą kryjącą, choć współcześnie nie cieszą się już taką popularnością jak kiedyś. Z czego właściwie wynika dyskretna elegancja cechująca takie okna? W jaki sposób dobierać brązowe okna drewniane do wnętrza i elewacji?

Brązowe drewno – ciepło i przytulność

Dość oczywistym przykładem aranżacji, do której idealnie nadają się brązowe okna drewniane, jest stylizacja retro. Jeśli decydujesz się na okna z drewna, to zazwyczaj ze względu na unikalny rysunek słojów. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju drewno wykorzystasz – czy będzie to pospolita sosna, dąb, czy też jakiś egzotyczny gatunek, może okazać się prawdziwą wisienką na torcie Twojego domu i sprawić, że stanie się wyjątkowy, a przy tym wizualnie spójny. Brązowe okna z drewna kojarzą się ze spokojem i tradycją, idealnie pasując do budynków i wnętrz zabytkowych lub stylizowanych na zabytkowe.

Elewacja

Wśród drewnianych okien znajdziesz bardzo różne odcienie brązu. Natężenie i temperatura barwy zależą przede wszystkim od gatunku drewna, ale nie tylko – bardzo ważny jest też np. rodzaj bejcy, którą producent zdecyduje się pokryć drewno. Dlatego modele wykonane z tego samego gatunku mogą bardzo różnić się między sobą pod względem designu. Nie ma co prawda jasno sprecyzowanych zasad dobierania koloru drewna, jednak istnieje prosty sposób, aby Twój wybór nie zaowocował estetycznym bałaganem. Otóż kolor okien powinien być nieco skontrastowany z kolorem ścian. Jeśli ściany są jasne, postaw na ciemny brąz. Jeśli są ciemne – wykorzystaj jasny odcień brązu.

Wnętrze

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o dobór koloru stolarki okiennej do wnętrza. Mianowicie tonacja brązu profili powinna być zbliżony do odcieniu, w jakim utrzymane są meble. Aby uniknąć chaosu, najlepiej dobrać meble i listwę przypodłogową pod okna, a nie odwrotnie. Zazwyczaj przyjmuje się, że drewniane brązowe profile optymalnie pasują do wnętrz tradycyjnych, jednak ciemniejsze drewno sprawdzi się również w odważnych, nowoczesnych aranżacjach. Można się kierować zarówno zasadą spójności, jak i kontrastu, choć w tym drugim przypadku łatwiej popełnić błąd, w wyniku którego nasze wnętrze zamiast prezentować się doskonale będzie jedynie zlepkiem niedopasowanych elementów.

Wybór odcieni brązu, w jakich dostępne są drewniane okna, jest ogromny. Jeśli tylko Twoja koncepcja przewiduje obecność takiego elementu, z pewnością znajdziesz okna, które dopasują się zarówno do elewacji, jak i wnętrza. Jednak aby to się udało, trzeba poświęcić trochę czasu na poszukiwania i porównania, a także – jeśli masz taką możliwość – przeprowadzić symulację.

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY