Zobacz Realizacje

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Zobacz Wszystkie Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

  Pokaż wszystkie

  Zamów katalog

  Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

  Brązowe okna drewniane

  Zdecydowana większość drewnianych okien pokrytych transparentną powłoką jest utrzymana w różnych odcieniach brązu. Dostępne są również brązowe okna drewniane pomalowane farbą kryjącą, choć współcześnie nie cieszą się już taką popularnością jak kiedyś. Z czego właściwie wynika dyskretna elegancja cechująca brązowe okna o naturalnej teksturze drewna? W jaki sposób dobierać brązowe okna drewniane do wnętrza i elewacji?

  Brązowe drewno – ciepło i przytulność

  Dość oczywistym przykładem aranżacji, do której idealnie nadają się brązowe okna drewniane, jest stylizacja retro. Jeśli decydujesz się na okna z drewna, to zazwyczaj ze względu na unikalny rysunek słojów. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju drewno wykorzystasz – czy będzie to pospolity świerk, dąb, modrzew czy jesion, naturalny deseń drewna może okazać się prawdziwą wisienką na torcie Twojego domu i sprawić, że stanie się wyjątkowy, a przy tym wizualnie spójny. Brązowe okna z drewna kojarzą się ze spokojem i elegancją, idealnie pasując do budynków i wnętrz współczesnych oraz stylizowanych na zabytkowe.

  Elewacja

  Wśród drewnianych okien znajdziesz bardzo różne odcienie brązu. Nasycenie i temperatura barwy zależą przede wszystkim od gatunku drewna, ale nie tylko – bardzo ważny jest też np. rodzaj bejcy, którą producent zdecyduje się pokryć drewno. Dlatego modele wykonane z tego samego gatunku mogą bardzo różnić się między sobą pod względem designu. Warto wiedzieć, że współcześnie odchodzi się od stosowania drewna po zewnętrznej stronie okna. Jest to spowodowane podatnością drewna na pęcznienie i wysuszanie pod wpływem warunków atmosferycznych. Dlatego od okna drewniane od strony zewnętrznej pokrywa się chroniącą nakładką aluminiową. Dostępnych jest wiele barw nakładki aluminiowej, w tym teksturowane odcienie drewna. Nie ma co prawda jasno sprecyzowanych zasad dobierania koloru zewnętrznej strony profilu do elewacji, jednak istnieje prosty sposób, aby Twój wybór nie zaowocował estetycznym bałaganem. Otóż kolor okien od zewnątrz powinien być nieco skontrastowany z kolorem ścian. Jeśli ściany są jasne, postaw na ciemny brąz. Jeśli są ciemne – wykorzystaj jasny odcień brązu.

  Wnętrze

  Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o dobór koloru stolarki okiennej do wnętrza. Mianowicie tonacja brązu profili powinna być zbliżona do odcienia, w jakim utrzymane są meble. Aby uniknąć chaosu, najlepiej dobrać meble i listwę przypodłogową pod okna, a nie odwrotnie. Zazwyczaj przyjmuje się, że drewniane brązowe profile optymalnie pasują do wnętrz tradycyjnych, jednak ciemniejsze drewno sprawdzi się również w odważnych, nowoczesnych aranżacjach. Można się kierować zarówno zasadą spójności, jak i kontrastu, choć w tym drugim przypadku łatwiej popełnić błąd, w wyniku którego nasze wnętrze zamiast prezentować się doskonale, będzie jedynie zlepkiem niedopasowanych elementów.

  Wybór odcieni brązu, w jakich dostępne są drewniane okna, jest ogromny. Jeśli tylko Twoja koncepcja przewiduje wykorzystanie drewnianych profili, z pewnością znajdziesz okna, które dopasują się zarówno do elewacji, jak i wnętrza. Kupując w Internorm, możesz niezależnie dopasować odcienie profili okiennych od strony wewnętrznej i zewnętrznej – dostępne są wszystkie możliwe kombinacje. Przy tak szerokim spektrum możliwości najlepiej poświęcić trochę czasu na poszukiwania i porównania oraz zasięgnąć rady eksperta.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY