Zobacz Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

Pokaż wszystkie

Zamów katalog

Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

Ile kosztują okna drewniane

Działając w branży budowlanej, nie da się nie zauważyć, że w ostatnich latach popularność okien drewnianych zdecydowanie wzrosła. Okna te większość Polaków postrzega jako towar luksusowy i swoistą ekstrawagancję. Rzeczywiście, okna z drewna są w porównaniu z tymi wykonanymi z PCV droższe, jednak na pewno nie o tyle, aby można je było uznać za ekstrawagancję. Dowiedz się, ile kosztują okna drewniane.

DREWNO A PCV

Zanim przejdziemy do porównania, należy zaznaczyć, że nie ma żadnego standardu, jeśli chodzi o ceny okien wykonanych z konkretnego materiału – można mówić wyłącznie o tendencjach i cenach uśrednionych. Najpopularniejsze drewno, z którego wyrabia się okna z powłoką transparentną, czyli sosna, jest materiałem nieco droższym niż PCV, dlatego za wykonane z niej okno o podobnym poziomie technologicznego zaawansowania (np. trójszybowy pakiet, potrójna uszczelka i okucia HS) będzie nieco droższe.

Cena zależy jeszcze oczywiście od producenta, bo firmy renomowane, obecne na rynku od lat, każą sobie płacić więcej niż te, które dopiero się pojawiły i chcą przebić się do świadomości klientów. Jeśli jednak okno z drewna sosnowego o podobnym współczynniku przenikania ciepła jest tańsze od plastikowego, powinna zapalić się nam czerwona lampka, sugerująca, że dany model nie posiada certyfikatu poświadczającego jakość, a więc może posiadać wady.

Okna robi się nie tylko z sosny. Do niedawna najpopularniejszym materiałem był świerk, lecz z racji dużej liczby sęków nadaje się tylko do okien z powłoką kryjącą. Świerk jest nawet tańszy od PCV, ale jego właściwości fizyczne znacząco od niego odbiegają, dlatego się go nie poleca.

DREWNO A ALUMINIUM

Okna aluminiowe stworzone zostały z myślą o elewacjach, do których drewniane nie pasują wizualnie, a wykonane z PCV są po prostu zbyt ubogie. Ceny okien aluminiowych kształtują się podobnie jak okien sosnowych, przy czym aluminium w dłuższej perspektywie okazuje się zazwyczaj nieco tańsze. Materiał ten w odróżnieniu od drewna sosnowego nie wymaga bowiem regularnych zabiegów konserwacyjnych. Odnowienie transparentnej powłoki nie powoduje co prawda dużych kosztów, lecz w ostatecznym rozrachunku decyduje o tym, że okno z drewna sosnowego jest droższe.

Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie obu powyższych materiałów. W oknach aluminiowo-drewnianych drewniany profil przykryty jest aluminiową nakładką. Są one droższe zarówno od drewnianych, jak i aluminiowych, jednak dzięki temu, że aluminium izoluje drewno od pogody, można konserwować je o wiele rzadziej bez obaw o utratę właściwości użytkowych i wizualnych.

DREWNO EGZOTYCZNE

Oprócz wymienionych już sosny i świerku okna wytwarza się również z innych drzew, takich jak chociażby dąb, mahoń czy tek. W przypadku takich materiałów ceny szybują do poziomów nieosiągalnych dla przeciętnego nabywcy. Jeśli zależy Ci na egzotycznym wyglądzie, a nie chcesz zanadto obciążać swojego budżetu, możesz pójść na kompromis, kupując okna wykonane z meranti.

Meranti to drzewo sprowadzane do Polski z Azji, głównie z krajów takich jak Indonezja czy Filipiny. Ze względu na dużą podaż jego cena (podobnie zresztą jak właściwości fizyczne) jest mocno zbliżona do drewna sosnowego. Drewno to, zwłaszcza odmiana Red Meranti, mocno przypomina mahoń. Zdarza się nawet, że nieuczciwi sprzedawcy sprzedają wykonane z niego produkty jako mahoniowe, oszukując klientów na pokaźne sumy.

Okna z drewna są droższe od standardowych plastikowych, jednak różnica w cenie dawno przestała być odstraszająca. Jeśli więc chcesz mieć okna drewniane, a zależy Ci na tym, aby nie wydać na nie majątku, rynek jest w stanie zaoferować naprawdę dużo i spełnić Twoje oczekiwania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY