Zobacz Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

Pokaż wszystkie

Zamów katalog

Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

Jak powstają okna drewniane?

Popularność okien drewnianych to niewątpliwie efekt ich zalet estetycznych, jak również postępu technologicznego w produkcji, który sprawił, że w niczym nie ustępują modelom z PCV. Co więcej, pod niektórymi względami (nie tylko estetycznymi) je przewyższają. Jak właściwie przebiega proces produkcji współczesnych okien z drewna? Jaką drogę muszą przejść, zanim trafią do sprzedaży? Co sprawia, że ich jakość obecnie jest znacznie wyższa niż jeszcze 20-30 lat temu? Na te oraz inne pytania dotyczące powstawania okien drewnianych odpowiadamy w niniejszym artykule.

Selekcja

Drewno, które wykorzystuje się w drewnianych oknach, jest selekcjonowane kilkakrotnie. Pierwszy etap selekcji to wybór najlepiej nadających się do obróbki drzew. Aby zdać test, drzewo powinno spełniać dwa podstawowe kryteria: po pierwsze nie może mieć więcej niż 100 lat, po drugie musi być zdrowe i silne, bo tylko wówczas jest w stanie dostarczyć wysokiej jakości drewna. Kolejny etap następuje już po ścięciu i wstępnej obróbce. Selekcjonując, eksperci sprawdzają układ słojów i eliminują kawałki sękate oraz takie, których struktura nie pozwala na wycięcie elementów o odpowiedniej trwałości.

Przycinanie

Drewniane deski po przejściu selekcji zostają przycięte do pożądanego kształtu. Współcześnie rzadko kiedy zajmują się tym ludzie, częściej są to sterowane komputerowo maszyny – wyrzynarki, piły, frezarki itp. Rola człowieka sprowadza się do zaprojektowania danego elementu i znalezienia odpowiednich proporcji przy użyciu odpowiedniego oprogramowania.

Czyszczenie i szlifowanie

Po przycięciu poszczególne elementy zostają dodatkowo oszlifowane. Ze względu na konieczną precyzję i fakt, że każdy kawałek drewna ma unikalną strukturę, końcowy szlif wykonuje się ręcznie. Po ostatecznym szlifie elementy oczyszcza się za pomocą sprężonego powietrza.

Montaż

Na kolejnym etapie poszczególne części profilu zostają ze sobą połączone za pomocą kleju. Najpierw składa się ramę okienną, do której następnie po wyschnięciu przyłącza się ramki dystansowe, szyby, uszczelki i wszelkie pozostałe elementy niedrewniane. W tej fazie dokonuje się również wstępnej impregnacji.

Położenie powłoki

Ostatnim element procesu produkcji drewnianego okna jest położenie powłoki. Jeśli producentowi zależy na widocznym rysunku drewna, musi to być powłoka transparentna. Jeżeli natomiast okno ma mieć jednorodny kolor (np. biały lub brązowy), potrzebna będzie farba kryjąca. Zarówno powłokę transparentną, jak i kryjącą trzeba regularnie odnawiać – w przeciwnym razie parametry okna szybko się pogarszają. Gdy powłoka zostanie już położona, okna muszą wyschnąć, po czym przechodzą ostateczną kontrolę jakości. Jeśli wszystko jest w porządku, trafiają do sprzedaży.

Szczegóły procesu produkcyjnego drewnianych okien różnią się w zależności d producenta, jednak u większości z nich mamy do czynienia z podobnym schematem. Okna na zamówienie wytwarza się tak samo, z tym że nieco częściej zamiast sterowanej komputerowo maszyny wykorzystuje się narzędzia ręczne i zdolności manualne rzemieślnika.

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY