Jak nietrudno się domyślić, cena okien drewnianych może być różna i zależy od kilku czynników. Poznasz je dzięki temu artykułowi, który pomaga w odpowiednim i przemyślanym wyborze nowoczesnej stolarki okiennej wykorzystującej naturalne materiały.
OD CZEGO ZALEŻY CENA
Podstawową wartością każdego okna jest jego termoizolacja. Im szczelniejsze, tym droższe okna, jednak na cenę składają się jeszcze inne elementy. Okna drewniane są zazwyczaj nieco droższe od plastikowych, a za wybór dodatkowej nakładki aluminiowej lub niestandardowego koloru możesz doliczyć nawet 20% podstawowej ceny. Do tego dochodzi kwestia montażu: około 25-50 złotych na metr bieżący albo procentowo, wyliczany od ceny okna, na przykład 10%. Czy w cenie montażu znajduje się również demontaż starych rozwiązań oraz obróbka po? Czy ekipa stosuje technologię MOWO?
Ile tak naprawdę kosztuje drewniane okno w Polsce? Ile firm i marek, tyle cenników. Tym bardziej, że producenci prześcigają się w poszczególnych parametrach: warstw przeszklenia czy odporności na hałas. Na cenę wpływa także gatunek drewna – np. mahoń jest znacznie droższy niż sosna. Średnie ceny oscylują między 400 a 1500 złotych. Oczywiście im większy rozmiar, tym większy koszt zakupu. Większa dźwiękoszczelność? 1/3 ceny podstawowej dodatkowo! Lepsze szyby i rozwiązania antywłamaniowe? Kolejne 30% ponad standard. Rzecz jasna nie wszędzie i nie u każdego producenta, wszystko zależy wszakże od wariantów proponowanych przez konkretną firmę.
NOWOCZESNY WYBÓR
Jeszcze niedawno drewniane okna słusznie kojarzyły się z minioną epoką – nieszczelnością, przewiewnością, wilgocią. Dzisiejsze okna z drewna niejednokrotnie okazują się lepsze niż modele z PCV! Zastosowanie elementów aluminiowych wpływa na szczelność, wytrzymałość, lekkość, estetykę.
„Całościowa koncepcja systemu okiennego” skupia całość procesu w jednych rękach – od etapu badań i rozwoju, poprzez własną produkcję profili, wytwarzanie szkła i najnowocześniejsze technologie wykończenia aż po operacje logistyczne.
Na co zwracać uwagę przy wyborze? Na pewno na:
- markę producenta (najlepsi stosują najwyższe standardy w każdym aspekcie);
- liczbę uszczelek i komór;
- długość trwania i warunki gwarancji;
- poziom termoizolacji i dźwiękoszczelności,
DLACZEGO NIE WARTO OSZCZĘDZAĆ
Jedno okno ma kosztować 1500 złotych? Cóż, niektórzy producenci zaproponują i dwukrotność czy nawet trzykrotność tej sumy. Zastanawiasz się, jaki sens wybierać tak drogie okno? Na pierwszy rzut oka przecież wyglądają tak samo… Otóż nic bardziej mylnego! Powiemy Ci coś, co może wydać się zaskakujące – im więcej wydajesz, tym więcej oszczędzasz! Dobre okno jest bowiem wieloletnią inwestycją. Brzmi jak nonsens? Nie w przypadku drewnianych okien. Zwróć uwagę, że stanowią jeden z najważniejszych czynników wpływających na szczelność w budynku. Ich termoizolacja przekłada się bezpośrednio na utrzymywanie energii w pomieszczeniu. A ta przecież kosztuje, dlatego niezależnie od tego, czym ogrzewasz dom, dzięki energooszczędnym lub tym bardziej pasywnym oknom rachunki w sezonie zimowym mogą być niższe. Jak zauważysz podczas poszukiwań okien, ceny mogą się znacząco różnić – od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ale za tym powinny iść parametry. Wybierz rozsądnie, zgodnie z możliwościami i oczekiwaniami, ale myśląc o przyszłości. Powodzenia!