Zobacz Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

Pokaż wszystkie

Zamów katalog

Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

Klasy bezpieczeństwa

Okna powinny być solidne, szczelne oraz bezpieczne, czyli mają zapewniać nam pełen komfort mieszkania niezależnie od pory roku, warunków atmosferycznych i okoliczności tzn. czy planujemy dłuższy wyjazd czy też spędzamy czas w domu. Najczęściej włamania do budynku odbywają się przez okna, szczególnie kiedy dostęp do nich jest ułatwiony, jak to jest w przypadku domków jednorodzinnych i mieszkań na parterze. Aby zminimalizować ryzyko włamań bądź kradzieży, konieczne jest zwrócenie uwagi na klasy bezpieczeństwa okien oraz dodatkowe zabezpieczenia.

Klasy odporności według normy PN-EN 1627:2012

Bezpieczeństwo stanowi jedną z najważniejszych kwestii, jaka jest brana pod uwagę przy okazji budowy domu. Liczy się najmniejszy szczegół, jak też kluczowe elementy budynku, w tym również okna. Coraz częściej wybieramy okna antywłamaniowe, co jest uwarunkowane rosnącą świadomością znaczenia spokojnego, bezpiecznego i komfortowego życia, jak również posiadania przez złodziei wiedzy na temat nowoczesnej technologii i jej wykorzystania w kontekście poradzenia sobie z systemami zabezpieczającymi wejście do domu.

Okna antywłamaniowe według normy PN-EN 1627:2012 dzielimy na 6 klas, które oznaczone zostały literowo RC i dodatkowo numerycznie od 1 do 6. Wcześniej stosowano inne oznaczenie, a mianowicie WK, jak również klas było mniej. Nowymi, jakie pojawiły się wraz ze zmianami, są klasy RC 1 N i RC 2 N, w których stosowane są bardzo często przepisy krajowe. Okna antywłamaniowe, które zostały zakwalifikowane do klas od 1 do 3 zapewniają skuteczną ochronę dla okazjonalnego włamywacza. Oznacza to, że stanowią one zabezpieczenie przed włamaniem z użyciem niezbyt dużej siły i mało specjalistycznych narzędzi. Wśród nich najlepszą jest klasa  RC 3, która może powstrzymać włamywacza wykorzystującego np. śrubokręt czy młotek.

3 pozostałe klasy, czyli od 4 do 6 obowiązują dla drzwi antywłamaniowych, które najczęściej stosowane są w budynkach komercyjnych i tych o konieczności szczególnej ochrony. Zabezpieczają  budynek nawet przed profesjonalnymi złodziejami i dobrze zorganizowanymi włamaniami.

Systemy alarmowe

W oknach antywłamaniowych stosuje się również tzw. kontaktrony, czyli czujniki magnetyczne, które są częścią całego systemu alarmowego. Każda próba włamania przez okno powoduje przerwanie obwodu elektromagnetycznego, czego efektem jest uruchomienie alarmu.

Przy zakupie okien antywłamaniowych trzeba pamiętać o tym, że powinny one posiadać odpowiednie certyfikaty, które potwierdzałyby ich skuteczność i pozwoliły twierdzić, że rzeczywiście można je zaliczyć do tych chroniących przed włamaniami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY