Zobacz Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

Pokaż wszystkie

Zamów katalog

Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

Kolory okien drewnianych

Większość drewnianych okien, które znajdziemy na rynku, kolorystyczne utrzymana jest w różnych odcieniach brązu. Zdarza się jednak, że ze względu na wygląd elewacji zamiast brązu wolelibyśmy biel, lecz okna z PCV wyglądają po prostu zbyt pospolicie. Na szczęście istnieje szansa znalezienia okien w białym kolorze, jeśli się dobrze poszuka.

Drewno

Jeżeli zamierzasz zamontować w swoim domu białe okna drewniane, najlepiej skorzystać z gatunków drzew, które rosną na terenie Polski. Nie tylko ze względu na to, że ich cena jest zazwyczaj nieco niższa niż drewna importowanego, ale również z uwagi na ich naturalny kolor. Najpopularniejszym polskim drzewem, z którego wyrabia się okna, jest sosna. Pomijając wychodzący z użycia świerk, sosna jest również drzewem najtańszym. Drugi na liście plasuje się dąb. Surowa barwa wielu odmian tych drzew wygląda tak, że pokrywając je przezroczystym lakierem, otrzymujesz piękne, białe okna z widocznym rysunkiem słojów. To prawda, że większość okien dębowych i sosnowych ma odcień brązu, ale to raczej zasługa bejcy i powłoki niż samego drewna.

Powłoka

Oprócz gatunku drewna trzeba jeszcze wybrać typ powłoki, za pomocą której zabezpieczy się jego strukturę przed czynnikami pogodowymi, takimi jak wilgoć, wiatr czy promieniowanie UV. Jeśli okna mają być białe, powłoka transparentna może zostać zastosowana właściwie wyłącznie do gatunków wspomnianych w poprzednim akapicie, pod powłoką kryjącą może natomiast znajdować się dowolne drewno. Powłoka transparentna ma nad kryjącą tę przewagę, że pozwala na odsłonięcie rysunku słojów, który dla wielu osób stanowi podstawowy argument za zakupem okien z drewna. Z kolei dużą zaletą powłoki kryjącej jest to, że zabiegi konserwacyjne mogą być na niej wykonywane znacznie rzadziej.

Dopasowanie

Biel jest kolorem bardzo neutralnym, więc pasuje do niemal każdej elewacji. Kolor stolarki okiennej możesz dobierać albo na zasadzie kontrastu, albo dopasowania – w obu przypadkach białe okna drewniane będą prezentować się dobrze. Istnieje jedna zasada, której nie powinno się lekceważyć – kolor naszych okien nie powinien zanadto odbiegać od barwy okien u sąsiadów, w przeciwnym razie istnieje ryzyko estetycznego bałaganu. Z drugiej strony nie należy się sugerować tą zasadą zbyt mocno – ulica, na której wszystkie budynki wyglądają tak samo, prezentuje się równie nieciekawie co ulica, na której nic do siebie nie pasuje.

Białe okna drewniane to rozwiązanie dość uniwersalne estetycznie. Ponadto dzięki nowoczesnej technologii produkcji drewniane okna pod względem własności fizycznych nie odbiegają w najmniejszym stopniu od okien z innych tworzyw. Jeśli więc chcesz mieć białe okna z drewna – nic nie stoi na przeszkodzie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY