Współczesne okna drewniane są solidne, nie mniej odporne niż modele PCV, świetnie wyglądają i pozwalają stworzyć w mieszkaniu ciepłą, przyjemną atmosferę. Niestety, rozwój technologii jak do tej pory nie wyeliminował jednej z najbardziej irytujących właściwości okien drewnianych, a więc konieczności poddawania stałym zabiegom konserwacyjnym. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwala znacznie zmniejszyć częstotliwość tych zabiegów – są nim nakładki na okna drewniane.
Jak to działa
Nakładki aluminiowe stosuje się przede wszystkim w oknach drewniano-aluminiowych. W ich przypadku właściwy profil wykonany jest z drewna, które od zewnętrza izoluje wykonana z aluminium nakładka. Aluminium, jak wiadomo, jest odporne na czynniki takie jak wilgoć czy promieniowanie UV, które mogą być dla drewna zabójcze, o ile nie odnawiamy pokrywającej je powłoki co dwa lata lub nawet co roku, jak zalecają niektórzy producenci.
W oknach z nakładką bezpośrednią styczność z deszczem, wiatrem, gwałtownymi zmianami temperatur ma wyłącznie aluminium. Oczywiście nie oznacza to, że dzięki nakładkom można zupełnie zrezygnować z zabiegów konserwacyjnych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je przeprowadzać o wiele rzadziej. Jak rzadko? To zależy między innymi od gatunku drzewa, z którego wykonano profil, jakości powłoki i zaleceń producenta.
Nowocześnie na zewnątrz, przytulnie wewnątrz
Aluminiowe nakładki na drewniane okna okazują się również nieocenione dla rodzin żyjących w domach wielorodzinnych o nowoczesnych elewacjach, którym zależy na osiągnięciu przytulności w mieszkaniu i jednoczesnym zachowaniu spójności wizualnej fasady budynku. W blokach, w których wszyscy mieszkańcy mają inne okna, panuje bowiem estetyczny bałagan. Ponadto większość budynków wielorodzinnych to budowle o raczej nowoczesnym designie, do którego drewniane okiennice często po prostu nie pasują.
Aluminium do nowoczesnej estetyki pasuje natomiast doskonale. Co więcej, prezentuje się o wiele efektowniej niż popularne PCV. Dzięki nakładkom możesz mieć nowoczesne, aluminiowe okna na zewnątrz i przytulne, z widocznym rysunkiem drewna wewnątrz. Z kolei samo mieszkanie bez niszczenia wizualnego ładu da się wykończyć w stylu retro. Prawda, że sprytne rozwiązanie?
Parametry
Połączenie drewna z aluminium daje doskonałe efekty pod względem izolacyjności termicznej, dlatego sięga po nie tak wielu producentów okien pasywnych. Tego typu okna są co prawda nieco droższe od standardowych, jednak w ostateczności różnica w cenie się zwraca, bo jeśli mamy okna o nieprzeciętnej szczelności, to płacimy mniej za rachunki. Wielkością, która powinna nas interesować w kontekście zakupu nowego okna, jest współczynnik izolacyjności cieplnej oznaczony symbolem Uw.
Wartość współczynnika izolacyjności cieplnej znajdziemy bez trudu na etykiecie produktu – podanie tej informacji stanowi jeden z regulowanych prawem obowiązków producenta. Im niższą wartość ma Uw, tym okno jest cieplejsze. Warto wspomnieć również o użyteczności. Otóż porównując profile z aluminiową nakładką z tymi, w których jej brak, z łatwością dostrzeżemy, że te pierwsze są znacznie praktyczniejsze i nadają się do większej liczby zastosowań.
Nakładki na okna drewniane stanowią znaczący postęp, jeśli chodzi o technologię produkcji okien, więc można się spodziewać, że ich popularność będzie rosła. Jeśli zależy Ci na dobrej izolacyjności termicznej, nowoczesnym wyglądzie na zewnątrz i widocznym rysunku drewna wewnątrz domu, a także na rozsądnej częstotliwości zabiegów konserwacyjnych, to z pewnością rozwiązanie dla Ciebie.