Zobacz Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

  Pokaż wszystkie

  Zamów katalog

  Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

  Okna drewniane a okna PCV

  Zdecydowanie najpopularniejszym materiałem, z którego współcześnie wytwarza się okna, jest polichlorek winylu, czyli PCV. Nie ma się czemu dziwić, gdyż PCV sprawdza się znakomicie – jest wytrzymałe, lekkie, dobrze pasuje wizualnie do nowoczesnych elewacji i, co niezwykle ważne, kosztuje stosunkowo niewiele. Od kilku lat mamy jednak do czynienia z renesansem okien drewnianych, które wskutek technologicznego rozwoju stały się dla alternatywą PCV. Przekonajmy się, czy da się znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie, który z wymienionych materiałów jest lepszy.

  PREZENCJA

  Wybierając okna, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na to, jak się prezentują. Generalnie okna drewniane z widocznym rysunkiem słojów lepiej pasują do stylizacji retro, okna z PCV zaś – zwłaszcza, jeśli mają jednolite, białe ramy i ościeżnice – doskonale sprawdzają się w stylizacjach nowoczesnych, w których liczy się przede wszystkim umiar i wizualna spójność. Minusem okien z PCV może być ich pospolitość – są tak popularne, że w niektórych dzielnicach trudno znaleźć budynek, w którym nie zostałyby zamontowane. Jeśli więc zależy Ci na tym, żeby Twoje okna były wyjątkowe pod względem designu, PCV raczej nie okaże się najlepszym pomysłem.

  IZOLACYJNOŚĆ TERMICZNA I AKUSTYCZNA

  Jeszcze do niedawna okna z PCV nie miały pod tym względem konkurencji. Rozwój technologii produkcyjnej okien drewnianych, a konkretnie zastosowanie rozwiązań takich jak selekcjonowanie tworzywa, nowe metody konserwacji czy klejone profile, dzięki którym naprężenia w obrębie okna równoważą się nawzajem, uniemożliwiając rozszczelnienie w wyniku pracy drewna, sprawiły, że na chwilę obecną parametry okien wykonanych z obu omawianych tworzyw są do siebie bardzo zbliżone. Pod względem szczelności termicznej mamy remis z lekkim wskazaniem na okna drewniane. Jeśli natomiast mówimy o szczelności akustycznej, materiał w ogóle nie ma znaczenia, bardziej liczy się bowiem liczba i jakość zastosowanych uszczelek oraz to, czy w oknie zamontowano skrzydło przylgowe.

  CENA

  W tej kategorii PCV wygrywa i to zdecydowanie. Co prawda na rynku da się jeszcze dostać okna z drewna świerkowego, których cena może być niższa niż PCV, lecz ich właściwości fizyczne są znacznie gorsze. Ze względu na to, że świerk jest drewnem mocno sękatym, wykonane z niego okna łatwo się rozszczelniają. Co więcej, materiał ten nadaje się wyłącznie do stosowania z powłokami kryjącymi. Najtańszym drewnem, które umożliwia wykonanie okna z powłoką transparentną, jest natomiast sosna. Jej cena jednak i tak znacznie przewyższa PCV. Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy lepsze są okna z drewna, czy z PCV nie istnieje. Wszystko zależy od tego, jaką mamy koncepcję estetyczną i które parametry są dla nas szczególnie istotne. Nie da się jednak ukryć, że PCV jako materiałowi najpopularniejszemu rośnie poważny konkurent.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY