Zobacz Realizacje

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Zobacz Wszystkie Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

  Pokaż wszystkie

  Zamów katalog

  Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

  Okna drewniane czy aluminiowe?

  Obecnie zdecydowanie najpopularniejszym materiałem, z którego wytwarza się okna jest polichlorek winylu, czyli po prostu PCV. Okna PCV są szczelne, praktyczne i tanie. Charakteryzują się jednak mało efektownym wyglądem i pospolitością, która może irytować. Cechy te często stanowią impuls do poszukiwania innych rozwiązań. Na szczęście one istnieją – osoby, dla których okna z PCV to za mało, mają wybór pomiędzy oknami drewnianymi a aluminiowymi.

  ESTETYKA

  Jeśli chodzi o wygląd okna, wybór pomiędzy drewnem a aluminium zależy przede wszystkim od koncepcji, wg której została wykonana elewacja. Co do zasady, w elewacjach nowoczesnych, oszczędnych, w których liczy się przede wszystkim umiar i wizualna spójność, bardziej sprawdzają się okna aluminiowe, natomiast w aranżacjach retro lepsze są okna drewniane. Oczywiście to duże uproszczenie – projektanci nie zawsze celują w spójność i harmonię, często stosowany jest kontrast i zestawienia, które w samym założeniu mają zaskakiwać.

  Takie eksperymenty bywają niezwykle udane, istnieje jednak niebezpieczeństwo, że zamiast oryginalności skończy się bałaganem – łatwo sobie wyobrazić, że aluminiowe okna w zabytkowym budynku będą wyglądały po prostu śmiesznie, choć zastosowanie drewnianych ram z wielkoformatowymi szkleniami w pasywnym budynku o geometrycznej, minimalistycznej bryle może już okazać się strzałem w dziesiątkę.

  WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE

  Jeśli chodzi o najistotniejsze parametry, takie jak izolacyjność termiczna czy akustyczna, okna drewniane wypadają w zestawieniu nieporównywalnie lepiej od okien aluminiowych. Aluminium, które jest przewodnikiem, nie stanowi odpowiedniej izolacji dla ciepła, a także lepiej przenosi drgania dźwiękowe od drewna. Profile wykonane z drewna znacznie lepiej sprawdzą się w domach pasywnych dzięki dobrej izolacyjności termicznej, a także w pomieszczeniach, gdzie zależy nam na wyciszeniu hałasów z zewnątrz. Współczesne okna drewniane zachowują współczynnik przenikalności cieplnej na nieprzeciętnie niskim poziomie, nieporównywalnie niższym niż okna PCV czy okna aluminiowe. Okna aluminiowe mają zaś nad drewnianymi jedną, dość istotną przewagę – są w stu procentach odporne na pogodę.

  Aluminium jest niewrażliwe na promieniowanie UV czy wilgoć, wykazuje też znacznie większą odporność na przetarcia czy zarysowania. Choć stosowane obecnie powłoki i preparaty konserwujące są w stanie w dużej mierze uchronić drewno przed szkodliwymi czynnikami, to aby okno nie straciło swoich właściwości, powłoki te muszą być regularnie odnawiane. Aluminium stanowi więc rozwiązanie znacznie wygodniejsze i tańsze w eksploatacji.

  KOMPROMIS

  Do estetycznej koncepcji wnętrza bardziej pasują profile drewniane z widocznym rysunkiem słojów, a w nowoczesnej elewacji lepiej sprawdza się aluminium… Wobec tego warto zastanowić się nad połączeniem zalet obu tworzyw i zakupem okien drewniano-aluminiowych! Ich profile wykonane są z drewna, jednak od zewnątrz chroni je nakładka aluminiowa. Rozwiązanie to gwarantuje nie tylko estetyczną elastyczność, ale ma również liczne zalety praktyczne – dzięki nakładce drewno nie jest narażone na kontakt z deszczem, śniegiem czy intensywnym promieniowaniem słonecznym, więc zabiegi konserwacyjne nie muszą być wykonywane z tak dużą częstotliwością. Okna aluminiowo-drewniane okazują się też po prostu trwalsze od zwykłych drewnianych, przy czym wewnątrz wciąż są to okna drewniane, które doskonale komponują się z drewnianymi meblami i klasycznymi dodatkami do wystroju wnętrza.

  Okna drewniane z nakładką aluminiową dostępne są w wielu kolorach, w tym kolorach teksturowanych, a także w nietypowych kształtach, np. półokrągłych i skośnych. Zdjęcie po lewej stronie przedstawia okna z nakładką aluminiową o teksturze imitującej drewno.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY