Zobacz Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

Pokaż wszystkie

Zamów katalog

Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

Okna drewniane czy aluminiowe?

Obecnie zdecydowanie najpopularniejszym materiałem, z którego wytwarza się okna jest polichlorek winylu, czyli po prostu PCV. Okna PCV są szczelne, praktyczne i tanie. Charakteryzują się jednak mało efektownym wyglądem i pospolitością, która może irytować. Cechy te często stanowią impuls do poszukiwania innych rozwiązań. Na szczęście one istnieją – osoby, dla których okna z PCV to za mało, mają wybór pomiędzy oknami drewnianymi a aluminiowymi.

ESTETYKA

Jeśli chodzi o wygląd okna, wybór pomiędzy drewnem a aluminium zależy przede wszystkim od koncepcji, wg której została wykonana elewacja. Co do zasady, w elewacjach nowoczesnych, oszczędnych, w których liczy się przede wszystkim umiar i wizualna spójność, bardziej sprawdzają się okna aluminiowe, natomiast w aranżacjach retro lepsze są okna drewniane. Oczywiście to duże uproszczenie – projektanci nie zawsze celują w spójność i harmonię, często stosowany jest kontrast i zestawienia, które w samym założeniu mają zaskakiwać.

Takie eksperymenty bywają niezwykle udane, istnieje jednak niebezpieczeństwo, że zamiast oryginalności skończy się bałaganem – łatwo sobie wyobrazić, że aluminiowe okna w zabytkowym budynku będą wyglądały po prostu śmiesznie, choć zastosowanie drewnianych ram z wielkoformatowymi szkleniami w pasywnym budynku o geometrycznej, minimalistycznej bryle może już okazać się strzałem w dziesiątkę.

WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE

Jeśli chodzi o najistotniejsze parametry, takie jak izolacyjność termiczna czy akustyczna, zarówno okna drewniane, jak i aluminiowe wypadają bardzo dobrze. Profile wykonane z obydwu omawianych tworzyw sprawdzają się zarówno w zwykłych oknach, jak i w modelach pasywnych, w przypadku których współczynnik przenikalności cieplnej musi znajdować się na nieprzeciętnie niskim poziomie. Okna aluminiowe mają zaś nad drewnianymi jedną, dość istotną przewagę – są w stu procentach odporne na pogodę.

Aluminium jest niewrażliwe na promieniowanie UV czy wilgoć, wykazuje też znacznie większą odporność na przetarcia czy zarysowania. Choć stosowane obecnie powłoki i preparaty konserwujące są w stanie w dużej mierze uchronić drewno przed szkodliwymi czynnikami, to aby okno nie straciło swoich właściwości, powłoki te muszą być regularnie odnawiane. Aluminium stanowi więc rozwiązanie znacznie wygodniejsze i tańsze w eksploatacji.

KOMPROMIS

Jeżeli do estetycznej koncepcji wnętrza bardziej pasują profile drewniane z widocznym rysunkiem słojów, a w nowoczesnej elewacji lepiej sprawdza się aluminium, warto zastanowić się nad połączeniem zalet obu tworzyw i zakupem okien drewniano-aluminiowych. Ich profile wykonane są z drewna, a od zewnętrznej powierzchni oddziela je aluminiowa nakładka. Rozwiązanie to gwarantuje nie tylko estetyczną elastyczność, ale ma również liczne zalety praktyczne – dzięki nakładce drewno nie jest narażone na kontakt z deszczem czy intensywnym promieniowaniem słonecznym, więc zabiegi konserwacyjne nie muszą być wykonywane z tak dużą częstotliwością. Modele aluminiowo-drewniane okazują się też po prostu trwalsze od zwykłych drewnianych, przy czym wciąż są to okna drewniane, które doskonale komponują się z drewnianymi meblami i klasycznymi dodatkami do wystroju wnętrza.

O wyborze pomiędzy oknami aluminiowymi a drewnianymi decydują zazwyczaj kwestie wyglądu i estetycznego dopasowania. Niezależnie od tego, którą z tych opcji wybierzemy, możemy być pewni, że okna będą niezwykłe i pomogą dodać nieruchomości oryginalności oraz charakteru. Wyboru należy jednak dokonywać ostrożnie, aby nie spowodować wizualnego bałaganu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY