Zobacz Realizacje

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Zobacz Wszystkie Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

  Pokaż wszystkie

  Zamów katalog

  Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

  Okna drewniane czy drewniano-aluminiowe? Jakie wybrać, budując dom?

  Okna drewniane z roku na rok stają się coraz popularniejsze, mimo że towarzyszą nam od dziesiątek lat. Z kolei okna drewniano-aluminiowe są produktem stosunkowo nowym, który jednak w szybkim tempie podbija rynek. W tym artykule omówimy oba wymienione typy okien, porównamy je ze sobą i spróbujemy Ci pomóc w wyborze jednego z nich.

  Okna drewniane

  Jeszcze w latach osiemdziesiątych okna drewniane można było znaleźć praktycznie w każdym domu, przy czym zazwyczaj były to okna wykonane ze świerku. Materiał ten jest tani i właściwie na tym jego zalety się kończą – sękate i podatne na odkształcenia w wyniku naturalnej pracy drewno świerkowe nadaje się wyłącznie do wykorzystania z powłokami kryjącymi. Nic więc dziwnego, że gdy pojawiły się okna z PCV, bardzo szybko wyparły świerk.

  Na szczęście współczesne okna drewniane mają niewiele wspólnego z tymi z lat 80-tych. Wśród nich można znaleźć przede wszystkim okna dębowe, jesionowe czy z modrzewia. Okna z drewna wysokiego gatunku w niczym nie ustępują modelom z PCV pod względem parametrów, a przy tym pozwalają na stosowanie powłok transparentnych, ujawniających rysunek drewna.

  Obecnie problem pracy drewna został w pewnym stopniu zniwelowany wskutek pojawienia się profili klejonych, w przypadku których naprężenia są niwelowane na połączeniach poszczególnych części. Pomocne okazuje się również powłoki paroprzepuszczalne, które mimo że dobrze chronią przed wilgocią zewnętrzną, pozwalają wydostawać się na zewnątrz wilgoci znajdującej się w drewnie bez powodowania pęknięć lakieru.

  Okna drewniano-aluminiowe

  Większą część profilu okna drewniano-aluminiowego wykonuje się z drewna. Od zewnętrza jest zaś ono odseparowane aluminiową nakładką. W jakim celu właściwie stworzono modele drewniano-aluminiowe? Przede wszystkim po to, aby zniwelować problem niszczenia się drewna pod wpływem działania szkodliwych warunków atmosferycznych czy panującej na zewnątrz wilgoci. Przy okazji zaspokojono zapotrzebowanie na okna, które mogłyby połączyć w sobie nowoczesną stylistykę na zewnątrz i stylistykę retro wewnątrz.

  W efekcie zastosowania okien drewniano-aluminiowych z perspektywy pomieszczenia mamy do czynienia ze zwykłym drewnem z widocznym rysunkiem słojów, co pomaga stworzyć wrażenie przytulności i domowego ciepła. Na zewnątrz natomiast aluminium świetnie wpisuje się w nowoczesne, minimalistyczne aranżacje. Dzięki temu wynalazkowi możemy więc mieć piękne, drewniane okna, które jednak nie burzą wizualnego ładu nawet w standardowym bloku wielorodzinnym. Nie można zapominać również o tym, że aluminiowa nakładka zabezpiecza drewno przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznych, przedłużając żywotność okna.

  Porównanie

  Jeśli chodzi o estetykę, sprawa jest niezwykle prosta – okna drewniane pasują głównie do budynków zabytkowych lub stylizowanych na zabytkowe, a drewniano-aluminiowe do nowoczesnych. Oczywiście zasady tej nie trzeba trzymać się sztywno, jednak jeśli nie jesteś pewny swojej koncepcji, w ten sposób na pewno unikniesz aranżacyjnego chaosu.

  Niemniej istotne od estetyki są aspekty praktyczne. Pod względem izolacyjności termicznej i akustycznej obydwa omawiane rodzaje okien wypadają podobnie. Nawet jeśli szukasz modelu do domu pasywnego, bez problemu znajdziesz zarówno drewniane, jak i drewniano-aluminiowe, które spełnią wyśrubowane wymagania termoizolacyjności. Okna drewniano-aluminiowe są za to dużo łatwiejsze w utrzymaniu. Dzięki zewnętrznej nakładce nie wykazują bowiem zbyt dużej wrażliwości na zjawiska pogodowe i w związku z tym zabiegi konserwacyjne możesz przeprowadzać znacznie rzadziej niż w przypadku tradycyjnych drewnianych profili. Ponadto okna drewniano-aluminiowe, czyli drewniane z nakładką aluminiową, charakteryzują się znacznie wyższą trwałością na wiele lat.

  Dowiedz się więcej o nakładce aluminiowej!

  Przy wyborze pomiędzy oknami drewnianymi i drewniano-aluminiowymi największą rolę odegra niewątpliwie koncepcja elewacji i wnętrza. Wydaje się, że jeśli na zewnątrz i wewnątrz dom ma być utrzymany w stylistyce retro, warto postawić na okna drewniane. To bardzo złudne przekonanie, gdyż okna z samego drewna od zewnątrz z pewnością stracą swoją świetność już po kilku latach. W takim przypadku zalecamy zastosowanie np. okien drewniano-aluminiowych z bardzo trwałą teksturą imitującą drewno na powierzchni nakładki aluminiowej. Jeśli mieszkasz w bloku i chcesz zachować spójność elewacji, jednocześnie organizując przytulne wnętrze, lepsze będą okna drewniano-aluminiowe z nakładką aluminiową w jednolitym kolorze po stronie zewnętrznej. Jeśli chcesz, żeby Twój dom wyglądał modernistycznie lub industrialnie, postaw na duże przeszklenia z ciemnym drewnem od wewnątrz i metaliczną teksturę nakładki na zewnątrz. Trzeba zatem przekalkulować, co jest dla Ciebie najważniejsze, żeby podjąć rozsądny wybór.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY