Zobacz Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

Pokaż wszystkie

Zamów katalog

Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

Okna drewniane czy drewniano-aluminiowe – które wybrać budując dom ?

Okna drewniane z roku na stają się coraz popularniejsze, mimo że towarzyszą nam od dziesiątek lat. Z kolei okna drewniano-aluminiowe są produktem stosunkowo nowym, który jednak w szybkim tempie podbija rynek. W tym artykule omówimy oba wymienione typy okien, porównamy je ze sobą i spróbujemy Ci pomóc w wyborze jednego z nich.

Okna drewniane

Jeszcze w latach osiemdziesiątych okna drewniane można było znaleźć praktycznie w każdym domu, przy czym zazwyczaj były to okna wykonane ze świerku. Materiał ten jest tani i właściwie na tym jego zalety się kończą – sękate i podatne na odkształcenia w wyniku naturalnej pracy drewno świerkowe nadaje się wyłącznie do wykorzystania z powłokami kryjącymi. Nic więc dziwnego, że gdy pojawiły się okna z PCV, bardzo szybko wyparły świerk.

Na szczęście współczesne okna drewniane mają niewiele wspólnego z tymi z lat 80-tych. Najpopularniejszym drzewem, z którego się je obecnie produkuje, jest sosna. Można też znaleźć np. okna dębowe lub z drzew egzotycznych, lecz są znacznie droższe od sosnowych. Okna sosnowe, nie wspominając o droższych gatunkach, w niczym nie ustępują modelom z PCV pod względem parametrów, a przy tym pozwalają na stosowanie powłok transparentnych, ujawniających rysunek drewna.

Obecnie problem pracy drewna został w pewnym stopniu zniwelowany wskutek pojawienia się profili klejonych, w przypadku których naprężenia są niwelowane na połączeniach poszczególnych części. Pomocne okazuje się również powłoki paroprzepuszczalne, które mimo że dobrze chronią przed wilgocią zewnętrzną, pozwalają wydostawać się na zewnątrz wilgoci znajdującej się w drewnie bez powodowania pęknięć lakieru.

Okna drewniano-aluminiowe

Większą część profilu okna drewniano-aluminiowego wykonuje się z drewna. Od zewnętrza jest zaś ono odseparowane aluminiową nakładką. W jakim celu właściwie stworzono modele drewniano-aluminiowe? Przede wszystkim po to, aby zaspokoić zapotrzebowanie na okna, które mogłyby połączyć w sobie nowoczesną stylistykę na zewnątrz i stylistykę retro wewnątrz.

W efekcie zastosowania okien drewniano-aluminiowych z perspektywy pomieszczenia mamy do czynienia ze zwykłym drewnem z widocznym rysunkiem słojów, co pomaga stworzyć wrażenie przytulności i domowego ciepła. Na zewnątrz natomiast aluminium świetnie wpisuje się w nowoczesne, minimalistyczne aranżacje. Dzięki temu wynalazkowi możemy więc mieć piękne, drewniane okna, które jednak nie burzą wizualnego ładu nawet w standardowym bloku wielorodzinnym. Nie można zapominać również o tym, że aluminiowa nakładka zabezpiecza drewno przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, tym samym przedłużając żywotność okna.

Porównanie

Jeśli chodzi o estetykę, sprawa jest niezwykle prosta – okna drewniane pasują głównie do budynków zabytkowych lub stylizowanych na zabytkowe, a drewniano-aluminiowe do nowoczesnych. Oczywiście zasady tej nie trzeba trzymać się sztywno, jednak jeśli nie jesteś pewny swojej koncepcji, w ten sposób na pewno unikniesz aranżacyjnego chaosu.

Niemniej istotne od estetyki są aspekty praktyczne. Pod względem izolacyjności termicznej i akustycznej obydwa omawiane rodzaje okien wypadają podobnie. Nawet jeśli szukasz modelu do domu pasywnego, bez problemu znajdziesz zarówno drewniane, jak i drewniano-aluminiowe, które spełnią wyśrubowane wymagania termoizolacyjności. Okna drewniano-aluminiowe są zaś nieco łatwiejsze w utrzymaniu. Dzięki zewnętrznej przekładce nie wykazują bowiem zbyt dużej wrażliwości na zjawiska pogodowe i w związku z tym zabiegi konserwacyjne możesz przeprowadzać znacznie rzadziej niż w przypadku tradycyjnych drewnianych profili.

Przy wyborze pomiędzy oknami drewnianymi i drewniano-aluminiowymi największą rolę odegra niewątpliwie koncepcja elewacji i wnętrza. Jeśli na zewnątrz i wewnątrz dom ma być utrzymany w stylistyce retro, postaw na okna drewniane. Jeżeli natomiast mieszka w bloku i chcesz zachować spójność elewacji, jednocześnie organizując przytulne wnętrze, lepsze będą okna drewniano-aluminiowe. Te drugie są również rozwiązaniem nieco wygodniejszym, ale zarazem droższym. Trzeba zatem przekalkulować, co jest dla Ciebie najważniejsze i dopiero wówczas wybór będzie rozsądny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY