Zobacz Realizacje

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Zobacz Wszystkie Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

  Pokaż wszystkie

  Zamów katalog

  Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

  Okna drewniane – dwuszybowe

  W ostatnich latach drewniane okna przeżywają prawdziwy renesans. Wynika to przede wszystkim z szybkiego rozwoju technologii produkcji. Do niedawna właściwości fizyczne okien z PCV zdecydowanie dystansowały drewniane, jednak obecnie cechy użytkowe modeli drewnianych okazują się jeszcze lepsze niż PCV. Wygląd okien drewnianych również jest ich niezaprzeczalnym atutem – zwłaszcza, jeśli bierze się pod uwagę aranżację w stylu retro. Przyjrzyjmy się bliżej dwuszybowym oknom drewnianym.

  ESTETYKA OKIEN DREWNIANYCH

  Tym, co w największym stopniu odróżnia okna drewniane od wszystkich innych, jest wygląd. Chodzi tu o drewno z powłoką transparentną. Drewno z powłoką kryjącą obecnie jest bowiem bardzo rzadko spotykane w sprzedaży. Celem użycia transparentnej powłoki na ramie okiennej jest to, aby skutecznie zakonserwować drewno, ochronić je przed szkodliwym działaniem wilgoci i promieniowaniem UV, a zarazem pozostawić widoczny rysunek słojów, który w każdym modelu jest unikalny.

  Popularność drewnianych okien rośnie w dużej mierze ze względu na to, że coraz częściej projektanci sięgają do klasycznych wzorców estetycznych. Oczywiście okna drewniane świetnie pasują do antycznych mebli czy zdobionych, drewnianych drzwi, a także do fasad budynków zabytkowych i stylizowanych na zabytkowe. Jednak współczesne projekty często przewidują zastosowanie drewnianych okien także we wnętrzach modernistycznych.

  PAKIETY DWUSZYBOWE

  Eksperci często przestrzegają nas przed zakupem okien z dwuszybowymi pakietami. Ich zdaniem taka konstrukcja nie zagwarantuje satysfakcjonującego współczynnika przenikalności cieplnej. Rzeczywiście tak jest w przypadku budynków energooszczędnych i pasywnych, jeśli zależy nam na termoizolacyjności, postawmy na okna trzyszybowe.

  Współczynnik przenikalności cieplnej Uw okna dwuszybowego wynosi co najmniej 1,4 W/m²K. To bardzo dużo, choć i tak nieco lepiej niż kiedyś – około 20 lat temu standardem przenikalności cieplnej były aż 2 W/m²K. Taka przenikalność cieplna powoduje bardzo duże straty termiczne, prowokuje powstawanie mostków termicznych i naraża nas na wysokie koszty ogrzewania.

  Niezależnie od zastosowanego montażu okna powinny spełniać normy pasywności lub przynajmniej energooszczędności. To znaczy, że współczynnik przenikalności cieplnej nie powinien przekraczać 1 W/m²K – takie wymaganie spełniają okna energooszczędne, do których należą okna co najmniej trzyszybowe. Oszczędność energii uzyskamy dzięki trzyszybowym oknom pasywnym, a więc o przenikalności poniżej 0,8 W/m²K.

  ZANIM ZDECYDUJESZ SIĘ NA OKNA DREWNIANE DWUSZYBOWE

  Pamiętaj że drewno trzeba regularnie konserwować. Oznacza to konieczność odnawiania powłoki co kilka lat. Zabieg ten nie jest szczególnie wymagający, jednak nie należy o nim zapominać. W przeciwnym razie struktura drewna może zostać zniszczona, a wówczas okno nie tylko straci na prezencji, ale również na szczelności i będzie wymagało wymiany na nowe.

  Okno z pakietem dwuszybowym o współczynniku U na poziomie 1,4 W/m²K może wystarczyć do mieszkania w bloku na wynajem. W domach pasywnych czy energooszczędnych lepiej zaś zastosować okna wyposażone w systemy trzyszybowe lub czteroszybowe. Jeśli jednak znajdziemy na rynku okno pasywne (Uw poniżej 0,8 W/m²K) z odpowiednim certyfikatem – produktowi takiemu możemy w stu procentach zaufać.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY