Zobacz Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

Pokaż wszystkie

Zamów katalog

Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

Okna drewniane – dwuszybowe

W ostatnich latach drewniane okna przeżywają prawdziwy renesans. Wynika to przede wszystkim szybkiego tempa rozwoju technologii produkcji. Do niedawna właściwości fizyczne okien z PCV zdecydowanie dystansowały drewniane, jednak obecnie cechy użytkowe modeli drewnianych są równe dobre. Z kolei pod względem wyglądu zdecydowanie wygrywają okna drewniane – zwłaszcza, jeśli bierze się pod uwagę aranżację w stylu retro. Przyjrzyjmy się bliżej dwuszybowym oknom drewnianym.

ESTETYKA OKIEN DREWNIANYCH

Tym, co w największym stopniu odróżnia okna drewniane od wszystkich innych, jest wygląd. Chodzi tu o drewno z powłoką transparentną – drewno z powłoką kryjącą, czyli takie, z jakim mieliśmy do czynienia jeszcze w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, obecnie jest bowiem bardzo rzadko spotykane w sprzedaży. Celem użycia transparentnej powłoki na ramie okiennej jest to, aby skutecznie zakonserwować drewno, ochronić je przed szkodliwym działaniem wilgoci i promieniowaniem UV, a zarazem pozostawić widoczny rysunek słojów, który w każdym modelu jest unikalny.

Popularność drewnianych okien rośnie w dużej mierze ze względu na to, że coraz częściej projektanci sięgają do wzorców estetycznych, które – jak się jeszcze do niedawna wydawało – wyszły z mody. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. Współczesne okna drewniane świetnie pasują do antycznych mebli czy zdobionych, drewnianych drzwi, a także do fasad budynków zabytkowych i stylizowanych na zabytkowe.

PAKIETY DWUSZYBOWE

Eksperci często przestrzegają nas przed zakupem okien z dwuszybowymi pakietami. Ich zdaniem taka konstrukcja nie zagwarantuje satysfakcjonującego współczynnika przenikalności cieplnej. Rzeczywiście tak jest w przypadku budynków energooszczędnych i pasywnych, jednak jeśli chodzi o zwykłe mieszkanie w bloku, dwuszybowy pakiet wystarczy w zupełności.

Współczynnik przenikalności cieplnej U takiego okna wynosi zazwyczaj ok. 1,4 W/m²K. Pod warunkiem prawidłowego montażu powinno znacznie zredukować zapotrzebowanie wnętrza na dogrzewanie. Większość bloków nawet po dociepleniu nadal ma wszakże mostki cieplne, które uniemożliwiają zaadaptowanie znajdujących się w nich mieszkań na energooszczędne. Pamiętajmy również że w przypadku mieszkania w bloku na ciepło w mieszkaniu wpływa także to, co dzieje się u naszych sąsiadów. W tej sytuacji wydawanie pieniędzy na bardziej zaawansowane okna po prostu nie ma sensu.

Warto mieć na uwadze, że to, czy w oknie dwuszybowym zdecydujemy się zastosować drewno, czy jakiekolwiek inne tworzywa, z punktu widzenia jego właściwości fizycznych nie ma większego znaczenia. Jeśli więc drewniane okno pasuje do wizualnej koncepcji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby je wstawić bez straty na właściwościach użytkowych pomieszczenia.

ZANIM ZDECYDUJESZ SIĘ NA OKNA DREWNIANE DWUSZYBOWE

Pamiętaj że drewno trzeba regularnie konserwować. Oznacza to konieczność odnawiania powłoki co kilka lat. Zabieg ten nie jest szczególnie wymagający, jednak nie należy o nim zapominać. W przeciwnym razie struktura drewna może zostać zniszczona, a wówczas okno nie tylko straci na prezencji, ale również na szczelności i będzie wymagało wymiany na nowe.

Okno z pakietem dwuszybowym o współczynniku U na poziomie 1,4 W/m²K powinno wystarczyć do mieszkania w bloku. W domach pasywnych czy energooszczędnych lepiej zaś zastosować okna wyposażone w systemy wielokomorowe. Jeśli jednak znajdziemy na rynku okno pasywne (Uw poniżej 0,8 W/m²K) z certyfikatem Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej w Gdańsku lub zagranicznego odpowiednika tej instytucji – produktowi takiemu możemy w stu procentach zaufać.

Drewniane okna, zwłaszcza te z transparentną powłoką, prezentują się niezwykle okazale. Dlatego jeśli zależy Ci na wyglądzie, rozważ ich zakup – mimo że w porównaniu z oknami z PCV są nieco droższe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY