Zobacz Realizacje

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Zobacz Wszystkie Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

  Pokaż wszystkie

  Zamów katalog

  Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

  Okna drewniane i plastikowe – czy można łączyć?

  Zarówno okna drewniane, jak i wykonane z PCV, popularnie nazywane plastikowymi, mają zwolenników i przeciwników. Jedne i drugie posiadają wady i zalety. Drewniane okna są ładniejsze, zwłaszcza w klasycznych elewacjach. Modele z PCV natomiast nie wymagają zabiegów konserwacyjnych i są zupełnie niewrażliwe na wilgoć oraz inne czynniki, które dla struktury drewna są zabójcze. Czy jednak można bez obaw połączyć jedne z drugimi i np. zamontować w kuchni okna drewniane, a w łazience okna plastikowe?

  WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE

  Tym, co z punktu widzenia potencjalnego nabywcy okna wydaje się najważniejsze, jest izolacyjność termiczna. Od niej zależy, na ile efektywne energetycznie będzie okno, a więc jak będą kształtowały się rachunki za ogrzewanie. Im okno szczelniejsze, tym niższych rachunków za ogrzewanie można się spodziewać – oczywiście pod warunkiem, że ciepło nie ucieka w innym miejscu, np. w okolicach drzwi. Tylko dzięki odpowiedniej termoizolacyjności okna wieloszybowe będą spełniać swoje zadanie, a także zwiększą nasze oszczędności na ogrzewaniu.

  Jeśli chodzi o izolacyjność termiczną, pomiędzy oknami drewnianymi i plastikowymi nie ma znacznej różnicy. Czasy, w których wykorzystanie drewna do produkcji ramy okiennej oznaczało stratę na szczelności, bezpowrotnie minęły. Współczesne okna drewniane wykazują nieznacznie lepszą izolacyjność niż PCV, ale ich przewaga jest niewielka. Zarówno jedne, jak i drugie są z powodzeniem wykorzystywane w domach energooszczędnych i pasywnych.

  Różnicy nie ma także pod względem stabilności czy odporności na mechaniczne uszkodzenia. Trochę wrażliwsze na zarysowania jest drewno, ale łatwo usunąć z niego uszkodzenia, podczas gdy w przypadku PCV jest to praktycznie niemożliwe. Również szczelność akustyczna znajduje się na podobnym poziomie – o ile w oknie zastosowano przynajmniej podwójną uszczelkę i przylgowe skrzydło, nie ma różnicy, czy wykonane zostało z drewna, czy plastiku. W kwestii właściwości fizycznych nic nie stoi naprzeciwko łączeniu okien drewnianych i plastikowych.

  ESTETYKA

  Co do zasady, architekci starają się w obrębie jednego budynku używać okien o podobnym wyglądzie. Dzięki temu unika się zaburzenia spójności wizualnej. Jednak jak pokazuje rzeczywistość, okna drewniane i PCV mają nieco odmienne właściwości. To dlatego coraz częściej projektanci w domu o oknach drewnianych decydują się umieścić saunę z oknami plastikowymi. Jak już wspomnieliśmy plastik jest odporny na wilgoć i dlatego często lepiej sprawdzi się w przestrzeni łazienkowej.

  Ponadto, oprócz standardowych budowli, utrzymanych w konkretnej stylistyce, istnieją również budowle eklektyczne. W wielu z nich mamy do czynienia z zastosowaniem kilku różnych koncepcji, które zarazem korespondują i kontrastują ze sobą. Szczególnie często eklektyzm pojawia się w budynkach zabytkowych. Zdarza się, że poszczególne części budowli różnią się od siebie na tyle, aby zastosowanie różnych okiennic było uzasadnione.

  Różnice stylistyczne mogą też dotyczyć poszczególnych pięter – tu również połączenie okien drewnianych z plastikowymi może okazać się dobrym rozwiązaniem. W żadnym wypadku nie powinniśmy jednak umieszczać okna plastikowego i drewnianego obok siebie, w jednej płaszczyźnie i na tej samej elewacji. W ten sposób narobimy po prostu estetycznego bałaganu.

  Zobacz nasze realizacje!

  Podsumowując, połączenie okien drewnianych i plastikowych w ramach jednego projektu architektonicznego nie powinno sprawiać problemu pod względem izolacyjności termicznej pod warunkiem regularnej konserwacji drewna. Z kolei z estetycznego punktu widzenia takie połączenie należy stosować świadomie i z dostateczną rozwagą.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY