Chociaż marka Internorm słynie z innowacyjnych okien PCV, jej drewniane produkty równie skutecznie poprawiają funkcjonalność i energooszczędność domów w całej Europie. Jest to zasługą nie tylko oryginalnej myśli technicznej, ale również niezwykle nowoczesnych możliwości produkcyjnych.
RZUT OKA NA HISTORIĘ FABRYKI
Korzeni marki Internorm należy upatrywać w 1931 roku, kiedy to Eduard Klinger Senior otworzył swój zakład ślusarsko-budowlano-konstrukcyjny. Krótko po wojnie rozpoczyna się gwałtowny rozwój przedsiębiorstwa. Początkowo firma działa jedynie w Linzu, w Górnej Austrii. W 1966 roku właściciel uruchamia fabrykę Internorm w Traum, gdzie zaczyna produkować okna z tworzyw sztucznych. Rok później stery w firmie obejmują także dzieci Klingera. Po dekadzie niezbędne wydaje się uruchomienie kolejnego zakładu, tym razem po przejęciu fabryki w Sarleinsbach. Rok przed śmiercią Klingera Seniora, w 1982 roku, Internorm otwiera zakład w Lannach/Steiermak. W 1988 roku firma niejako powraca do korzeni stolarki okiennej, rozpoczynając w Lannach produkcję okien drewnianych o niezwykle nowoczesnym charakterze. W 1996 roku dochodzi do rozbudowy zakładu – od tego czasu możemy mówić o fabryce najnowszej generacji.
ZAKŁAD W LANNACH
Fabryka w Lannach zajmuje się produkcją drewniano-aluminiowych okien Internorm. Mieści się na pod adresem Industriestraße 2 w Lannach (8502). W 2012 roku po raz kolejny unowocześniono zakład, inwestując w innowacje ponad pięć milionów euro. Jak podkreśla kierownik Wolfgang Leitner, pozwoliło to zwiększyć produkcję dzienną z 800 do 1000 jednostek okiennych, a także przyjąć do pracy dodatkowo ponad 30 osób, zapewniając zatrudnienie na poziomie ok. 350, a docelowo nawet 400 pracowników. Modernizacja pozwoliła na wdrożenie nowych rozwiązań, wykorzystujących najnowocześniejsze maszyny. Dokładna obróbka, tempo, bezpieczeństwa na najwyższym poziomie – oto priorytety marki 100% Made in Austria, z ponad 85-letnim doświadczeniem na rynku.
DREWNIANE OKNA Z LANNACH
Dobrze pamiętamy okres gwałtownej rewolucji w naszych domach. Masowo usuwaliśmy stare, nieszczelne, spróchniałe drewniane okna, wstawiając w ich miejsce modele PCV, będące swego czasu synonimem nowoczesności. Dziś coraz częściej zwracamy uwagę na detale. Liczą się energooszczędność, komfort, ponadczasowy design. Okazuje się, że drewniane okna wracają do łask. Dzięki możliwościom takich zakładów jak ten w Lannach okna z drewna i aluminium stają się znakomitym rozwiązaniem.