Jednym z najważniejszych czynników decydujących o parametrach drewnianego okna są okucia. Jeśli zależy Ci na tym, aby okno było ciche, ciepłe i stanowiło skuteczne zabezpieczenie przed włamaniem, poświęć chwilę na znalezienie właściwych okuć. Czym one są i w jaki sposób dobierać je do okien drewnianych? M.in. o tym traktuje poniższy artykuł.
Czym są okucia
Okuciami zwykło się nazywać wszelkie metalowe elementy okien, pomijając ramki dystansowe. Składają się więc na nie między innymi klamki, zamki, zawiasy czy rygle. Ważniejsza jednak od materiału wykonania jest ich kluczowa rola dla funkcjonalności okna, która polega na dociśnięciu skrzydła do ramy. To właśnie od okuć i ich jakości w dużej mierze zależy szczelność okna, jak również wiele innych jego parametrów. Jako że każdy z dostępnych rodzajów okuć ma odrębną charakterystykę, poniżej omówimy najpopularniejsze i spróbujemy ustalić, w jakich sytuacjach poszczególne z nich będą najlepiej współpracowały z oknami drewnianymi.
Okucia obwiedniowe
To obecnie najpopularniejszy z dostępnych rodzajów okuć. Ich konstrukcja pozwala na dociśnięcie skrzydła do ramy na całej powierzchni styku. W efekcie docisk rozkłada się równomiernie, co skutecznie zapobiega tworzeniu się mostków termicznych, czyli miejsc, w których ciepło ucieka punktowo. Okucia obwiedniowe sprawdzą się wszędzie, gdzie liczą się szczelność i efektywność energetyczna.
Okucia rozwieralno-uchylne
Okucie rozwieralne pozwalają na otwarcie skrzydła do wewnątrz. Jeszcze w latach osiemdziesiątych ta konstrukcja była najpopularniejsza. Z kolei okucia uchylne są przeznaczone jedynie do uchylenia na zawiasach zamontowanych u dołu szyby. Współcześnie bardzo często można spotkać się z połączeniem obu tych mechanizmów, czyli oknami mającymi zawiasy zarówno na dole, jak i z boku. Rozwiązanie to rekomendowane jest w przypadku okien drewnianych montowanych w budynkach położonych w klimacie o dużych rocznych różnicach temperatur.
Okucia antywłamaniowe
Ten rodzaj okuć sprawdza się najlepiej, jeśli mieszkasz na parterze lub w dzielnicy, która ma opinię niebezpiecznej. Oprócz klamki, zamka, zawiasów i innych standardowych elementów okucia antywłamaniowe zawierają również bolce antywyważeniowe, zaczepy montowane w każdym narożniku czy wkładki antyrozwierceniowe. Zakładanie okuć antywłamaniowych do okien drewnianych ma sens tylko wówczas, gdy oprócz nich okno posiada antywłamaniową szybę i solidną ramę, której nie da się przewiercić.
Okucia przesuwne (S)
Użycie drewna z okuciami przesuwnymi jest możliwe, choć zazwyczaj wykorzystuje się do tego droższe gatunki drewna, gdyż cena takiego okna jest dość wysoka. Okucia przesuwne są jednak na tyle efektowne i praktyczne, że często rekompensują dodatkowy wydatek. Do ich największych zalet należy otwieranie i zamykanie skrzydła w jednej płaszczyźnie, dzięki czemu masz do dyspozycji więcej przestrzeni w pomieszczeniu i możesz zastosować duże szklenia.
Okucia podnośno-przesuwne (HS)
To stosunkowo nowe rozwiązanie. Działanie tych okuć polega na tym, że unosząc klamkę do góry, unosimy również całe skrzydło i dopiero wtedy okno się otwiera. W pozycji zamkniętej okno dociska prowadnicę całym ciężarem, gwarantując szczelność nie mniejszą niż w przypadku szklenia zamontowanego na stałe. Drewniane okna HS są niestety jeszcze droższe niż zwykłe przesuwne.
Na rynku znajdziemy również okucia hybrydowe i niestandardowe, wielu liczących się producentów ma także swoje własne patenty, które czynią ich konstrukcje unikalnymi. Jeśli więc chcesz znaleźć okucia idealne dla siebie, na pewno nie będzie z tym większego problemu, a jedyne ograniczenie stanowi Twój budżet.