Zobacz Realizacje

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Zobacz Wszystkie Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

  Pokaż wszystkie

  Zamów katalog

  Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

  Okna drewniane – jakie okucia

  Jednym z najważniejszych czynników decydujących o parametrach drewnianego okna są okucia. Jeśli zależy Ci na tym, aby okno było ciche, ciepłe i stanowiło skuteczne zabezpieczenie przed włamaniem, poświęć chwilę na znalezienie właściwych okuć. Czym one są i w jaki sposób dobierać je do okien drewnianych?

  Czym są okucia

  Okuciami zwykło się nazywać wszelkie metalowe elementy okien, pomijając ramki dystansowe. Składają się więc na nie między innymi klamki, zamki, zawiasy czy rygle. Ważniejsza jednak od materiału wykonania jest ich kluczowa rola dla funkcjonalności okna, która polega na dociśnięciu skrzydła do ramy. To właśnie od okuć i ich jakości w dużej mierze zależy szczelność okna, jak również wiele innych jego parametrów, takich jak bezpieczeństwo czy pasywność. Jako że każdy z dostępnych rodzajów okuć ma odrębną charakterystykę, poniżej omówimy najpopularniejsze i spróbujemy ustalić, w jakich sytuacjach poszczególne z nich będą najlepiej współpracowały z oknami drewnianymi.

  Okucia obwiedniowe

  To obecnie najpopularniejszy z dostępnych rodzajów okuć. Ich konstrukcja pozwala na dociśnięcie skrzydła do ramy na całej powierzchni styku. W efekcie docisk rozkłada się równomiernie, co skutecznie zapobiega tworzeniu się mostków termicznych, czyli miejsc, w których ciepło ucieka punktowo. Okucia obwiedniowe sprawdzą się wszędzie, gdzie liczą się szczelność i efektywność energetyczna.

  Okucia rozwierno-uchylne

  Okucia rozwierne pozwalają na otwarcie skrzydła do wewnątrz. Jeszcze w latach osiemdziesiątych ta konstrukcja była najpopularniejsza. Z kolei okucia uchylne są przeznaczone jedynie do uchylenia na zawiasach zamontowanych u dołu okna. Współcześnie bardzo często można spotkać się z połączeniem obu tych mechanizmów, czyli oknami mającymi zawiasy zarówno na dole, jak i z boku. Rozwiązanie to rekomendowane jest w przypadku okien drewnianych montowanych w budynkach położonych w klimacie o dużych rocznych różnicach temperatur.

  Okucia ukryte

  Stanndardem Internorm jest produkcja okien z ukrytymi okuciami. To znaczy, że przy zamkniętym oknie nie widać zawiasów, ponieważ cały system zawieszenia skrzydła ukryty jest wewnątrz profilu okna. Takie rozwiązanie nie tylko znacząco poprawia estetykę, ale również zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo, zapobiegając podniesieniu okna i wyjęciu go z zawiasów.

  Okucia antywłamaniowe

  Ten rodzaj okuć sprawdza się najlepiej, jeśli mieszkasz na parterze lub w dzielnicy, która ma opinię niebezpiecznej. Oprócz klamki, zamka, zawiasów i innych standardowych elementów okucia antywłamaniowe zawierają również bolce lub klapki antywyważeniowe, zaczepy montowane w każdym narożniku czy wkładki antyrozwierceniowe. Zakładanie okuć antywłamaniowych do okien drewnianych ma sens tylko wówczas, gdy oprócz nich okno posiada antywłamaniową szybę i solidną ramę, której nie da się przewiercić.

  Okucia podnośno-przesuwne (HS)

  To stosunkowo nowe rozwiązanie. Zazwyczaj do drzwi podnośno-przesuwnych wykorzystuje się do tego wysokiej jakości gatunki drewna, gdyż cena takiego okna jest dość wysoka. Okucia podnośno-przesuwne są jednak na tyle efektowne i praktyczne, że często rekompensują dodatkowy wydatek. Do ich największych zalet należy otwieranie i zamykanie skrzydła w jednej płaszczyźnie, dzięki czemu masz do dyspozycji więcej przestrzeni w pomieszczeniu i możesz zastosować duże szklenia. Działanie tych okuć polega na tym, że unosząc klamkę do góry, unosimy również całe skrzydło i dopiero wtedy okno pozwala się przesunąć. W pozycji zamkniętej okno dociska prowadnicę całym ciężarem (nawet kilkuset kg), gwarantując szczelność nie mniejszą niż w przypadku szklenia zamontowanego na stałe.

  Na rynku znajdziemy również okucia hybrydowe i niestandardowe, wielu liczących się producentów ma także swoje własne patenty, które czynią ich konstrukcje unikalnymi. Jeśli więc chcesz znaleźć okucia idealne dla siebie, na pewno nie będzie z tym większego problemu, a jedyne ograniczenie stanowi Twój budżet.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY