
Kupując okna, często nie zawracamy sobie głowy kwestią szyby. Bardziej niż jej rodzaj interesują nas najistotniejsze parametry całego okna, jak izolacyjność termiczna, akustyczna czy wygląd profilu. W przypadku okien drewnianych warto jednak przyjrzeć się dostępnym rodzajom szyb nieco uważniej, bo ma ona duże znaczenie w kontekście codziennej eksploatacji okna.
Szyby zespolone
Współcześnie prawie wszystkie dostępne na rynku okna są wyposażone w szyby zespolone, do których użyto więcej niż jednej taflę szkła. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że taka konstrukcja gwarantuje znacznie lepszą izolacyjność termiczną. Pomiędzy szklanymi taflami znajduje się pusta przestrzeń, a okna są od siebie oddzielone za pomocą ramki dystansowej, pod którą umieszcza się absorbent wilgoci. Właśnie dzięki niemu okno niezależnie od temperatury pozostaje przejrzyste.
Szyby zespolone różnią się od siebie liczbą komór. Najpopularniejsze i zarazem najtańsze są pakiety z dwiema komorami (trójszybowe). Jeśli zaś chcesz, aby drewniane okna były jak najcichsze, sięgnij po konstrukcję trój- lub czterokomorową. Istnieją również okna z jeszcze większą liczbą szyb, lecz – jak pokazują badania – ich skuteczność niewiele różni się od tych, w których zastosowano pakiety pięcioszybowe.
Szyby termoizolacyjne
Izolacyjność termiczna okna drewnianego nie zależy wyłącznie od liczby komór, ale również od tego, jakie szkło zostało w nim użyte. W oknach pasywnych i energooszczędnych stosuje się specjalne szyby termoizolacyjne. Na rynku mamy do czynienia z dwoma rodzajami szkła: float i termofloat. Pierwszy to przejrzysta szyba z naturalnym połyskiem. Drugi natomiast to szkło, na powierzchni którego kładzie się niewidoczną warstwę metali szlachetnych.
Owa warstwa występująca w przypadku szkła termofloat odbija nagrzane powietrze do środka pomieszczenia, zapobiegając wydostawaniu się go na zewnątrz. Ciepłe okno drewniane powinno być wyposażone w szybę termofloat, jednak mieszkając w ciepłym klimacie, instalowanie takich szyb nie ma sensu. Są one bowiem znacznie droższe od standardowych, a ich celem jest poprawa izolacji termicznej.
Szyby antywłamaniowe
Zależy Ci przede wszystkim na bezpieczeństwie? Postaw na szyby antywłamaniowe. Do ich produkcji używa się szklanych tafli klejonych do folii z polichlorku winylu (PVC). Efekt jest taki, że nawet bardzo silne uderzenie nie jest w stanie rozbić szyby. Ślad po uderzeniu co prawda zostanie, ale tylko na pierwszej szklanej warstwie. Sforsowanie takiej szyby jest trudne, nawet jeśli używa się do tego broni palnej.
Szyby ornamentowe
Zakładając drewniane okna, liczysz przede wszystkim na to, że będą się pięknie prezentowały zarówno z perspektywy wnętrza, jak i elewacji. Wykorzystanie szkła ornamentowe może sprawić, że będą wyglądały jeszcze efektowniej. Ten rodzaj szyby jest użyteczny także, gdy chcesz ograniczyć widoczność pomieszczenia z zewnątrz przy jednoczesnym zachowaniu wpadającego do środka światła słonecznego.
Podczas poszukiwania szyb do okien drewnianych masz naprawdę duży wybór. Zanim podejmiesz decyzję, poważnie zastanów się nad tym, czego konkretnie chcesz, potrzebujesz i oczekujesz. Jeśli tego nie zaniedbasz, szansa, że będziesz w stu procentach zadowolony ze swoich okien, znacznie wzrasta.