Zobacz Realizacje

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Zobacz Wszystkie Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

  Pokaż wszystkie

  Zamów katalog

  Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

  Okna drewniane – jakie szyby wybrać?

  Kupując okna, możemy poczuć się przytłoczeni bardzo szerokim wyborem rodzajów przeszklenia. Warto jednak zainteresować się głębiej tematem szyb okiennych. Zarówno oszklenie,  jak i profil okna wpływa na jego najistotniejsze parametry, jak izolacyjność termiczna, akustyczna czy antywłamaniowość.

  Szyby zespolone

  Współcześnie prawie wszystkie dostępne na rynku okna są wyposażone w szyby zespolone, do których użyto więcej niż jednej tafli szkła. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że taka konstrukcja gwarantuje znacznie lepszą izolacyjność termiczną. Pomiędzy szklanymi taflami znajduje się specjalny gaz, a okna są od siebie oddzielone za pomocą ramki dystansowej, pod którą umieszcza się absorbent wilgoci. Właśnie dzięki niemu okno niezależnie od temperatury pozostaje przejrzyste.

  Szyby zespolone różnią się od siebie liczbą komór. Najpopularniejsze i zarazem najtańsze są pakiety z jedną komorą (dwuszybowe). Jeśli chcesz, aby Twoje drewniane okna były jak najcichsze, sięgnij po konstrukcję dwukomorową (trzyszybową) lub trzykomorową (czteroszybową). Istnieją również okna z jeszcze większą liczbą szyb, lecz – jak pokazują badania – ich skuteczność niewiele różni się od tych, w których zastosowano pakiety czteroszybowe.

  Szyby termoizolacyjne

  Izolacyjność termiczna okna drewnianego nie zależy wyłącznie od liczby komór, ale również od tego, jakie szkło zostało w nim użyte. W oknach pasywnych i energooszczędnych stosuje się specjalne szyby termoizolacyjne. Na rynku mamy do czynienia z dwoma rodzajami szkła: float i termofloat. Pierwszy to przejrzysta szyba z naturalnym połyskiem. Drugi natomiast to szkło, na powierzchni którego kładzie się niewidoczną warstwę metali szlachetnych.

  Owa warstwa występująca w przypadku szkła termofloat odbija nagrzane powietrze do środka pomieszczenia, zapobiegając wydostawaniu się go na zewnątrz. Ciepłe okno drewniane powinno być wyposażone w szybę termofloat. Dlatego szyby z powłoką termofloat wykazują doskonałą izolacyjność termiczną.

  Szyby antywłamaniowe

  Zależy Ci przede wszystkim na bezpieczeństwie? Postaw na szyby antywłamaniowe klasy P4. Są pokryte folią z butyralu poliwinylu (PVB).Ten rodzaj syntetycznej żywicy charakteryzuje się dużą wytrzymałością i przejrzystością, co powoduje, że zapewniając szybie odporność na uderzenia, równocześnie nie pogarsza parametrów optycznych oszklenia. Efekt jest taki, że nawet bardzo silne uderzenie nie jest w stanie rozbić szyby. Ślad po uderzeniu co prawda zostanie, ale tylko na pierwszej szklanej warstwie. Przyznanie klasy P4 świadczy, że posiadające ją szyby utrudniają włamanie i mogą zastępować kraty o oczku 150 mm wykonane z drutu stalowego o średnicy 10 mm.

  Szyby ornamentowe

  Zakładając drewniane okna, liczysz przede wszystkim na to, że będą się pięknie prezentowały zarówno z perspektywy wnętrza, jak i elewacji? Wykorzystanie szkła ornamentowego może sprawić, że będą wyglądały jeszcze efektowniej. Ten rodzaj szyby jest użyteczny także, gdy chcesz ograniczyć widoczność pomieszczenia z zewnątrz przy jednoczesnym wpuszczeniu światła słonecznego. Szyby ornamentowe klasycznie stosuje się w łazienkach.

  Podczas poszukiwania szyb do okien drewnianych masz naprawdę duży wybór. Zanim podejmiesz decyzję, poważnie zastanów się nad tym, czego konkretnie potrzebujesz i oczekujesz, dzięki temu będziesz w stu procentach zadowolony ze swoich okien.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY