Zobacz Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

Pokaż wszystkie

Zamów katalog

Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

Okna drewniane – kolorystyka

Wybierając okna drewniane, zwracasz uwagę przede wszystkim na ich wygląd. Barwa profilu ma bardzo ważne znaczenie – w końcu nie wszystkie gatunki i nie każdy odcień pasują do określonego koloru elewacji. Poniżej zajmiemy się kwestią kolorystyki drewnianych okien i spróbujemy ustalić kilka zasad, które pozwolą uniknąć wizualnego bałaganu.

Architektura tradycyjna

Jeśli masz do czynienia ze stylizacją retro, okna drewniane z powłoką transparentną, dzięki której rysunek słojów jest widoczny, sprawdzają się praktycznie zawsze. Wybór konkretnego odcienia czy gatunku zależy jednak od koloru tynku. Współcześnie w tradycyjnych domach najczęściej używa się bieli, żółci, różnych odcieni beżu lub koloru piasku – w każdym przypadku drewno wygląda doskonale.

Zasada jest taka, że stolarka okienna powinna nieco kontrastować ze ścianą – jeśli tynk jest jasny, najlepiej postawić na ciemne drewno, np. meranti. Jeśli natomiast tynk ma ciemny kolor, możesz sięgnąć po jasne gatunki, np. dąb lub sosnę. Aczkolwiek nie sam gatunek jest tu najważniejszy – pożądaną barwę profilu uzyskasz również poprzez zastosowanie bejcy i odpowiednich lakierów.

Architektura nowoczesna

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku nowoczesnych budynków. Tutaj kolor drewna raczej się nie sprawdza. W nowoczesnych aranżacjach bardziej od drewnianego ciepła i przytulności liczą się wizualna spójność i minimalizm, czemu służą odcienie metaliczne, ceglane oraz jednolite szarości. Nie eliminuje to jednak zupełnie drewna z nowego budownictwa – na drewnianą ramę zawsze można położyć powłokę kryjącą, a wówczas mimo tworzywa kolor okna pozostanie jednolity. Rozsądnym rozwiązaniem są również aluminiowe nakładki na zewnętrzną część okna.

Wyjątki

Wymienione wyżej zasady pozwalają uniknąć aranżacyjnych błędów, ale czy warto trzymać się ich sztywno? Spacerując ulicami miast, widać wyraźnie, że nie zawsze projektanci się do nich stosuje, co raz daje efekt opłakany, a innym razem zachwycający. Całą kwestię kolorystyki drewnianych okien można sprowadzić do tego, że jeśli dany kolor pasuje do konkretnej koncepcji i istnieje pewność, że ostatecznie będzie dobrze wyglądał, to warto zrobić wyjątek.

Aby nie popełnić błędu, warto przeprowadzić symulację – sprawdzić, jaki efekt wizualny da zastosowanie określonych kolorów, co jest możliwe poprzez wykonanie komputerowej makiety 3D. Warto również skonsultować się z profesjonalnym biurem projektowym lub znajomym architektem. Doświadczenie ludzi z branży pozwala na rzetelne zweryfikowanie najodważniejszych aranżacyjnych pomysłów.

Czy kolor drewna można w jakikolwiek sposób zastąpić? Owszem, istnieją substytuty, jak np. okna z tworzywa sztucznego w kolorze ciemnego brązu lub imitujące rysunek słojów okleiny. Praktyka pokazuje jednak, że rozwiązania te pozostają tylko imitacją i w porównaniu z oryginalnym rysunkiem drewna prezentują się bardzo nieciekawie. Jeśli więc chcesz mieć okna w kolorze drewna, postawmy po prostu na okna drewniane.

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY