Zobacz Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

Pokaż wszystkie

Zamów katalog

Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

Okna drewniane na lata

Mimo że bezapelacyjnie najpopularniejszym tworzywem, z którego w Polsce wytwarza się okna, cały czas jest polichlorek winylu, czyli po prostu PCV, w ostatnich latach można zaobserwować wyraźny powrót drewna do łask. Producenci na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci poczynili ogromne postępy technologiczne – dzisiejsze okna z drewna nie mają wiele wspólnego z tymi, jakie pamiętamy z czasów PRL-u. Sprawdź, czym charakteryzują się drewniane okna na lata.

Materiał

Aby okna drewniane prezentowały satysfakcjonującą jakość, muszą być wykonane z odpowiedniego gatunku drewna. Wspomniane już okna popularne w latach 70-tych i 80-tych były wyprodukowane ze świerku pomalowanego powłoką kryjącą. Materiał ten był tani, ale na tym jego zalety się kończyły – świerk jest drzewem mocno sękatym, podatnym na pracę, przez co wykonane z niego okna łatwo się rozszczelniają. Również sam rysunek drewna nie prezentuje się szczególnie dobrze, dlatego nie nadają się do niego powłoki transparentne. Współcześnie najtańszym drewnem. z którego wykonuje się okna jest sosna. To materiał prosty w obróbce i zwyczajne ładny, świetnie sprawdzający się w stylizacjach retro i to zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu.

W nowoczesnych stylizacjach częściej sięga się po inne gatunki – dąb, tek, mahoń. Wykonane z nich okna wyglądają luksusowo, lecz są znacznie droższe. Kompromisem pomiędzy egzotycznym wyglądem a rozsądną ceną mogą być okna z meranti – drzewo to nie rośnie w Polsce, jest importowane m.in. z Indonezji i Malezji, ale ma analogiczne właściwości do naszej rodzimej sosny i kosztuje podobne pieniądze. Drzewo to, zwłaszcza odmiana Red Meranti, do złudzenia przypomina wysokogatunkowe drewno egzotyczne – nieuczciwi handlarze sprzedają nawet czasem Red Meranti jako mahoń.

Powłoka

Niezależnie od tego, z jakiego gatunku drewna wykonano okna, producent musi zabezpieczyć je za pomocą skutecznej powłoki, aby zapewnić im satysfakcjonującą żywotność. Powłoka przede wszystkim powinna być odporna na wilgoć, która jest największą zmorą drewna. Akurat ta cecha stanowi jednak standard – wszystkie okna drewniane dostępne na rynku są zabezpieczone przed wilgocią i nie ma potrzeby dopytywać o to producenta czy dystrybutora.

Wilgoć to jednak niejedyne zagrożenie. Otóż okna drewniane z widocznym rysunkiem drewna są zabezpieczone powłokami transparentnymi, przez które światło słoneczne przenika do drewna. Emitowane przez słońce promieniowanie UV może być zabójcze dla struktury drewna, dlatego powłoka powinna zostać wyposażona w filtr UV. Niskiej jakości lakiery i preparaty mogą go nie posiadać, dlatego zanim zdecydujemy się na najtańsze okna drewniane dostępne na rynku, dowiedzmy się, na czym oszczędzał producent. Jeśli na jakości powłok, wówczas oszczędność okaże się pozorna, ponieważ już po kilku latach okna trzeba będzie wymienić na nowe.

Ostatnią cechą, jaką powinna mieć dobra powłoka do okien drewnianych, jest paroprzepuszczalność. Wilgoć, która znajduje się w drewnie, parując, zmusza je do pracy – to normalne dla tego materiału. Naprężenia w obrębie okna są tak obliczone, aby równoważyć efekt pracy i nie pozwalać drewnu się odkształcać. Jednak jeśli powłoka nie jest paroprzepuszczalna, praca drewna powoduje pękanie i łuszczenie się lakieru. To nie tylko źle wygląda, ale również nie pozwala powłoce spełniać swojego zadania.

Konserwacja

To, czy drewniane okna będą służyły latami, zależy nie tylko od jakości produktu i producenta, ale również od nas samych. Powłokę na oknach drewnianych należy regularnie odnawiać – etykieta produktu powinna zawierać zalecenia odnośnie do zabiegów konserwacyjnych. Przy powłoce kryjącej konserwację przeprowadza się mniej więcej co 3-4 lata, przy transparentnej – nawet co roku. Zabieg ten nie jest szczególnie złożony – zazwyczaj sprowadza się do oczyszczenia ramy i nałożenia nowej warstwy za pomocą pędzla. W przypadku niektórych lakierów będzie je trzeba zmatowić tak, aby nowa warstwa miała się do czego przyczepić. Konserwacja nie jest szczególnie kłopotliwa, jednak w żadnym wypadku nie należy jej zaniedbywać.

Jeśli wybrane okna drewniane spełnią wszystkie powyższe warunki, istnieje duża szansa, że będą nam służyć przez całe życie, a kto wie – może skorzystają z nich również dzieci i wnuki. Gdy poświęcimy im tę odrobinę uwagi, na jaką zasługują, odwdzięczą nam się latami niezakłóconego funkcjonowania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY