Zobacz Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

Pokaż wszystkie

Zamów katalog

Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

Okna drewniane na wymiar

Wśród drewnianych okien produkowanych seryjnie nie zawsze znajdziesz takie, które byłyby dopasowane do Twoich potrzeb. Problem może również stanowić znalezienie profili z wybranego przez Ciebie gatunku – w końcu ram z drewna egzotycznego raczej nie wytwarza się w fabrykach. Istnieje jednak możliwość zamówienia okien na wymiar. Będą one co prawda droższe niż seryjne, ale profity wynikające z wyboru tego rozwiązania mogą Ci zrekompensować dodatkowy wydatek.

Gdzie zamówić okna drewniane na wymiar

Firm oferujących unikalne drewniane okna jest wiele, dlatego możesz mieć pewien problem z wyborem tej właściwej. Jak odróżnić firmę godną zaufania od takiej, którą lepiej omijać z daleka? Przede wszystkim sprawdź, czy wśród Twoich znajomych znajdzie się ktoś, kto zamawiał wcześniej drewniane okna na wymiar – to zawsze najwiarygodniejsze źródło informacji, znacznie lepsze niż np. fora w internecie lub materiały reklamowe producenta.

Wątpliwa wartość informacyjna wpisów na forach wynika z tego, że są one anonimowe – opinie bardzo negatywne często pochodzą od konkurencji, a bardzo pozytywne mogą być dodawane przez osoby związane z samym producentem. Znacznie lepiej zamówić okna w firmie specjalizującej się w ich wytwarzaniu niż w takiej, dla której to tylko poboczna działalność. Wyspecjalizowana firma posiada odpowiednie know-how i doświadczenie, co czyni ją po prostu znacznie bardziej godną zaufania.

Właściwości okien drewnianych na wymiar

Największą zaletą drewnianych okien na wymiar, podobnie jak w ogóle okien drewnianych, jest ich wygląd. Rysunek słojów widoczny pod transparentną powłoką doskonale pasuje do stylizacji retro, pomaga stworzyć wrażenie domowego ciepła i przytulności. Na walorach estetycznych zalety drewnianych okien się jednak nie kończą – zarówno jeśli chodzi o izolacyjność termiczną, jak i akustyczną, drewno spisuje się równie dobrze jak PCV i inne wykorzystywane do produkcji profili materiały. Drewniane okna na wymiar sprawdzają się nawet w budownictwie pasywnym – oczywiście pod warunkiem, że ich konstrukcja jest dopasowana do jego wymogów.

Właściwie jedynym minusem drewna jako tworzywa z do produkcji okien jest potrzeba regularnych zabiegów konserwacyjnych. Transparentne powłoki należy odnawiać nawet raz do roku (dokładnie powinno to zostać określone w zaleceniach producenta). Nie jest to jednak zabieg trudny ani szczególnie drogi, więc nie powinien być czynnikiem decydującym o wyborze lub odrzuceniu okien drewnianych.

Czy warto kupić okna drewniane na wymiar

Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli masz do wyboru okna wysokiej jakości produkowane seryjnie i pasują do Twojego domu zarówno pod względem estetyki, jak i gabarytów, to sensowność zamawiania okien na wymiar można poddać w wątpliwość z uwagi na wysokie koszty. Na rynku znajdziemy co prawda firmy wykonujące okna na wymiar bardzo tanio, lecz ich jakość zdecydowanie odbiega od satysfakcjonującego poziomu. Jeśli jednak zależy Ci na unikalnym wyglądzie stolarki lub masz otwory w ścianach o nietypowym kształcie, okna na wymiar są jedynym możliwym rozwiązaniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY