Zobacz Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

  Pokaż wszystkie

  Zamów katalog

  Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

  Okna drewniane na najwyższym poziomie

   

  Z czym Ci się kojarzą wyjątkowe okna? W osób odpowiada: z drewnem. Rzeczywiście, obecnie okna wykonane z drewna są synonimem stylu, elegancji i ekskluzywności, a jednocześnie posiadają doskonałe właściwości użytkowe. Jakimi cechami powinny się charakteryzować okna drewniane na najwyższym poziomie? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na to pytanie.

  Gatunek drewna

  Najpospolitszym drzewem, z jakiego wyrabia się obecnie profile okienne, jest sosna. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że pospolitość nie oznacza wcale kiepskiej jakości – sosna ma ładny kolor i rysunek drewna, pod transparentną powłoką prezentuje się doskonale i dzięki różnobarwnym bejcom łatwo jest dopasować jej kolor do własnych preferencji. Jeśli jednak interesują Cię okna drewniane na najwyższym poziomie, zwróć uwagę na te wykonane z dębu lub drzew egzotycznych. Zdobiący je deseń bywa naprawdę niezwykły, a naturalny kolor jest praktycznie nie do podrobienia za pomocą sztucznych metod. To prawda, że takie okna są zarazem znacznie droższe od sosnowych, jednak efekt jest wart wydatku.

  Parametry

  Dla kogoś, kto będzie zamieszkiwał urządzany przez siebie lokal, liczą się nie tylko kwestie estetyczne, ale również praktyczne. Okna drewniane na najwyższym poziomie powinny przede wszystkim być szczelne termicznie i akustycznie. Szczelność termiczna opisywana jest za pomocą współczynnika przenikalności cieplnej Uw. Większość dostępnych na rynku okien ma Uw na poziomie 1,4 W/m²K (im niższa wartość Uw, tym lepiej). Drewniane okna z najwyższej półki mają jednak Uw nawet poniżej 0,7 W/m²K, co czyni je zdatnymi do zastosowania w budownictwie pasywnym.

  Szczelność akustyczną mierzy się zaś w decybelach (dB), lecz w odróżnieniu od wskaźnika Uw stanowi ona parametr, którego producent nie musi podawać na etykiecie produktu. Wszystkie okna drewniane wyposażone w podwójne lub potrójne uszczelki z przylgowym skrzydłem okazują się jednak na tyle ciche, że spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników pod względem wygłuszenia.

  Dopasowanie

  Okna drewniane na najwyższym poziomie muszą pasować zarówno do wystroju wnętrza, jak i wyglądu elewacji. Dlatego wartym rozważenia pomysłem wydaje się zamówienie okien na wymiar, zwłaszcza gdy otwory okienne w ścianie charakteryzują się nietypowymi rozmiarami. Ważny jest też wybór odpowiedniego koloru drewna – projektanci stosują różne rozwiązania, jednak jeśli chcesz uniknąć estetycznego chaosu, trzymaj się prostej zasady, że stolarka okienna powinna kontrastować ze ścianą. Jasne profile dobrze pasują do ciemnych ścian i odwrotnie.

  Okna drewniane na najwyższym poziomie mogą być powodem do dumy i sprawić, że będziesz się czuć w swoim domu jeszcze lepiej. Jeśli więc dysponujesz wystarczającym budżetem, żeby w nie zainwestować i pasują do naszej koncepcji, na pewno warto zastanowić się nad ich zakupem.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY