Zobacz Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

  Pokaż wszystkie

  Zamów katalog

  Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

  Okna drewniane – przekroje profili

  Nowoczesne okna drewniane, szczególnie te, które odznaczają się wyjątkowo dobrą izolacyjnością termiczną lub akustyczną, mają mocno złożoną budowę. Na zewnątrz widać wyłącznie rysunek drewna, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, co znajduje się pod nim. Już od bardzo dawna profili okiennych nie wykonuje się z drewna litego, bo to rozwiązanie, które nie tylko zwiększa zużycie surowca, ale również okazuje się po prostu nieefektywne. Jak więc zbudowane są współczesne profile?

  Ściany

  W obrębie profilu wyróżniamy ściany widoczne oraz niewidoczne. Ściany widoczne nazywa się również czasami profilami zewnętrznymi. Ze względu na ich umiejscowienie w ogromnie ważna jest ich estetyka, jednak mają również kluczowe znaczenie dla działania całego okna, bo stanowią pierwszą barierę pomiędzy zewnętrzem a pomieszczeniem, w którym zostały zainstalowane. Jakość okien jest określana między innymi przez ich klasę (Norma PN-EN 12608:2004). W klasie A ściany zewnętrzne muszą być grube co najmniej na 2,8 mm, w klasie B – 2,5 mm. Okna klasy C nie mają natomiast limitów.

  Ściany niewidoczne znajdują się wewnątrz profilu. Tutaj minimum dla klasy A wynosi 2,5 mm, dla klasy B – 2 mm, okna najniższej klasy mogą zaś cechować się dowolną grubością. Jeśli masz do czynienia z oknami drewnianymi, to w większości przypadków z drewna będą wykonane zarówno ściany widoczne, jak i niewidoczne. Zdarza się jednak, że powierzchnie niewidoczne wykonuje się z innych materiałów, zachowując charakterystyczny wygląd okna drewnianego. Takie działanie nie wpływa negatywnie na jakość okna.

  Profile wielokomorowe

  Jednym z magnesów, za pomocą których producenci usiłują przyciągać klientów, jest liczba komór w profilu. Zasada jest taka, że im więcej komór, tym cieplejsze okno, choć z drugiej strony badania pokazują, że mnożenie ich powyżej pięciu nie ma zbyt wielkiego sensu. Najpopularniejsze na rynku są profile trzykomorowe, lecz coraz częściej w polskich oknach goszczą cztero, pięcio i sześciokomorowe. Większą liczbę komór spotyka się przede wszystkim w oknach pasywnych i energooszczędnych, a więc takich, w których współczynnik przenikalności cieplnej Uw znajduje się na poziomie niższym niż 1 W/m²K (w przypadku okien pasywnych może to być maksymalnie 0,8 W/m²K). Za podział profilu na komory odpowiadają ściany niewidoczne.

  Szerokość i głębokość

  Oba wymienione parametry trzeba zdefiniować. Wiele osób używa tych pojęć zamiennie, tymczasem oznaczają zupełnie coś innego. Otóż szerokość profilu to odległość od ściany w otworze okiennym do szyby, a głębokość – odległość pomiędzy zewnętrznymi powierzchniami ścian widocznych. Z punktu widzenia właściwości fizycznych głębokość jest znacznie istotniejsza, gdyż decyduje o tym, jak skutecznie profil izoluje pomieszczenie. Od szerokości profilu tak naprawdę zależy wyłącznie ilość wpadającego do wnętrza światła – to czynnik ważny, ale na pewno nie kluczowy.

  Dobrze zaprojektowany układ komór w profilu może zdecydowanie poprawić jakość okna. Kształt ścian wewnętrznych nie jest przypadkowy – ewoluował wskutek długotrwałych, rzetelnych badań i żmudnego stosowania metody prób i błędów. Co prawda przekroje profili okien drewnianych pochodzących od różnych producentów mogą się od siebie różnić, jednak jeśli decydujesz się na produkt pochodzący z renomowanej i godnej zaufania firmy, możesz liczyć na to, że optymalny układ.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY