Zobacz Realizacje

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Zobacz Wszystkie Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

  Pokaż wszystkie

  Zamów katalog

  Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

  Okna drewniane – wady i zalety

  Zastanawiasz się nad wyborem stolarki okiennej i rozważasz drewno jako główny materiał? W takim razie zapewne już w mniejszym lub większym stopniu orientujesz się w temacie, ale aby bardziej się w niego wgłębić i upewnić się, czy okna drewniane to dobra decyzja, poznaj ich wady i zalety, które omawiamy w poniższym tekście.

  Zalety okien drewnianych

  Jednym z najważniejszych plusów, które przekonują do sięgnięcia po okna drewniane, jest ich wyjątkowy wygląd. Każde drewno to jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny materiał – tak jak nie ma na świecie dwojga identycznych ludzi, tak nie ma dwóch takich samych drzew, z których następnie wykonuje się okna. Rysunek oryginalnych słojów i wyjątkowa faktura sprawiają, że budynek pięknieje w oczach zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Okna drewniane szczególnie dobrze pasują do nieruchomości wykonanych w stylach klasycznym, retro, tradycyjnym, zabytkowym, ale również w stylistyce nowoczesnej czy awangardowej.

  Nie bez znaczenia jest naturalność okien drewnianych. Jako że produkuje się je z drzew rosnących w lasach, są bardziej ekologiczne niż modele wykonane z materiałów syntetycznych. Oczywiście drewno używane przy produkcji okien jest impregnowane w celu zapewnienia jego lepszej trwałości i wytrzymałości, jednak samo w sobie w pełni pochodzi z natury. Dzięki temu istnieje możliwość wyboru jednego z wielu rożnych gatunków – dębu, jesionu czy modrzewia.

  Ponadczasowy wygląd, współczesna technologia

  Oczywiście nie tylko wygląd stanowi o jakości okien drewnianych – równie istotne są ich właściwości fizyczne i użytkowe. Świetnie spisują się one pod względem izolacyjności – zarówno cieplnej, jak i dźwiękowej, gwarantując komfortowe użytkowanie wnętrz. Jeśli chodzi o termoizolacyjność, okazują się znacznie skuteczniejsze niż okna wykonane z innych materiałów (np. PCV, aluminium). Bez problemu można zakupić wysokiej jakości okna drewniane przeznaczone do wykorzystania w budownictwie pasywnym, których współczynnik przenikania ciepła wynosi nawet 0,6 W/m2K. Jednocześnie oferują one odpowiednie wyciszenie we wnętrzach, skutecznie redukując hałasy dobiegające z zewnątrz.

  W niejednej starej kamienicy czy liczącym dziesiątki lat domu można spotkać jeszcze drewniane okna, które są zamontowane od momentu powstania budynku i nie były nigdy wymieniane. Choć dziś produkuje się znacznie bardziej zaawansowane technologicznie i konstrukcyjnie okna, nie da się zaprzeczyć, że drewno to materiał trwały i wytrzymały, o ile jest prawidłowo konserwowany. Duża w tym zasługa wyjątkowo sztywnych profili, które cechują się bardzo dobrą stabilnością i zapobiegają odkształceniom.

  Wymieniając zalety okien drewnianych, trzeba zwrócić uwagę na to, że w razie uszkodzenia, odkształcenia czy wyblaknięcia koloru łatwo można je naprawić. Wystąpienie sęków, pęknięć, krzywizn, zabarwień lub innych wad nie stanowi większego problemu. Również chęć zmiany koloru okna drewnianego nie jest kłopotem – malując je umiejętnie, można dopasować jego barwę do zmieniających się potrzeb estetycznych.

  Wady okien drewnianych

  Jak nietrudno się domyślić, okna drewniane nie są pozbawione minusów. Niektórych można się domyślać na podstawie poprzednich akapitów, jak np. wady drewna, które mogą się pojawić w trakcie eksploatacji. Dość łatwo z nimi walczyć, ale z pewnością do zalet nie da się ich zaliczyć. Kolejna kwestia to konieczność konserwacji, impregnacji i pielęgnacji – bez odpowiedniej troski okna znacznie szybciej tracą estetyczny wygląd i swoje pierwotne właściwości. Wymaga to użycia specjalnych środków do drewna, co należy uznać za dodatkowy wydatek.

  O ile okna drewniane są odporne na wysokie temperatury i promienie słoneczne, o tyle o wiele gorzej radzą sobie z wilgocią. Może ona powodować odkształcenia, przebarwienia i inne mankamenty. Jako że deszcz, śnieg i wysoka wilgotność obniżają żywotność okien drewnianych, często stosuje się aluminiowe nakładki na ich zewnętrzną część, aby chronić je przed niekorzystnym oddziaływaniem wilgoci.

  Nakładka aluminiowa – zabezpieczenie okien drewnianych

  Okazuje się, że wady okien drewnianych związane z ich podatnością na zużycie oraz wilgoć dość łatwo można zniwelować, korzystając ze współczesnych rozwiązań. Wynaleziona na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci przez firmę Internorm nakładka aluminiowa skutecznie chroni okna drewniane nie tylko przed wilgocią, ale również przed nagłymi zmianami klimatu czy nawet opadami gradu. W oknach drewniano-aluminiowych po zewnętrznej stronie znajduje się solidna, metalowa powierzchnia, która zapewnia tak wysoką wytrzymałość, a także chroni przed włamaniami. Nakładka aluminiowa dostępna jest w wielu kolorach, zarówno jednolitych, jak i teksturowanych – w tym z imitacją prawdziwego drewna.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY