Zobacz Realizacje

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Zobacz Wszystkie Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

  Pokaż wszystkie

  Zamów katalog

  Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

  Okna drewniane z okiennicami

  Współcześnie mamy do czynienia z renesansem drewna jako tworzywa używanego do produkcji okien. Wraz z drewnem szczególnie chętnie wykorzystywanym w stylizacjach retro do łask wracają rozwiązania, które jeszcze do niedawna mogły być uznawane za archaiczne – takie jak np. okiennice. Czy jednak współcześnie drewniane okna z okiennicami rzeczywiście dobrze się sprawdzają w użyciu?

  Wygląd

  Z punktu widzenia estetyki drewniane okno z okiennicami w budynku zabytkowym lub stylizowanym na zabytkowy stanowi bez wątpienia świetne rozwiązanie. Jeśli zależy Ci na widocznym rysunku drewna i chcesz dodać charakteru zarówno elewacji, jak i wnętrzu, to jest to jeden z pomysłów, który sprawdzi się z zdecydowanej większości projektów wykorzystujących klasyczne rozwiązania architektoniczne.

  Okiennice wyglądają atrakcyjne tylko pod warunkiem ich odpowiedniego dobrania pod względem kształtu i koloru. Na szczęście wybór produktów dostępnych na rynku jest bardzo duży, a nawet gdyby nie udało się znaleźć okna, które pasuje do konkretnej koncepcji, w Polsce działa wiele firm wykonujących okiennice na zamówienie. Aby pomysł okazał się trafiony, trzeba dokładnie wiedzieć, czego chcemy.

  Kwestie praktyczne

  Kiepska opinia na temat okien wykonanych z drewna powoli odchodzi do lamusa. Bardzo skutecznie zapracowały na nią niskiej jakości okna świerkowe, powszechne jeszcze w latach osiemdziesiątych. Obecnie praktycznie już się ich nie produkuje. Najpopularniejszym drewnem na okna jest zaś sosna, zdarzają się również okna dębowe, modrzewiowe czy jesionowe.

  Parametry drewnianych okien nie ustępują modelom z PCV. Profile z drewna wymagają jednak nieco więcej troski – powłokę zabezpieczającą materiał trzeba regularnie odnawiać zgodnie z zaleceniami producenta, bo w przeciwnym razie drewno zaczyna niszczeć. Konserwować należy również same okiennice. Jeśli chodzi o efektywność energetyczną, okna drewniane wykazują lepszy współczynnik przenikalności cieplnej niż PCV.

  Okiennice szczególnie dobrze sprawdzają się w upalne dni, kiedy można je użyć w charakterze osłony przed światłem słonecznym. Często działają lepiej niż żaluzje wewnętrzne, bo zatrzymują ciepło po zewnętrznej stronie okna. Zamknięcie okiennic przy zachowaniu przeciągu jest stanie zapewnić przyjemny chłód. Dlatego w gorących krajach południa, jak Grecja, Hiszpania, Cypr, Malta czy Portugalia stosuje się właśnie okiennice.

  O tym, czy warto założyć okiennice czy żaluzje zewnętrzne do drewnianych okien, decydują indywidualne względy i preferencje. Nie można określić żadnego rozwiązania mianem lepszego lub gorszego od drugiego – jest to po prostu rozwiązanie inne, które rozszerza możliwości wyboru. To, czy z niego skorzystamy, zależy od nas samych.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY