Zobacz Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

Pokaż wszystkie

Zamów katalog

Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

Okna drewniane z roletami

Podczas wybierania okien kierujemy się różnymi względami – dla jednych istotna jest przede wszystkim szczelność akustyczna bądź termiczna, dla innych wygląd. Niektórzy preferują rolety, inni wolą żaluzje. A co z roletami zamontowanymi w oknach drewnianych? Przyjrzymy się temu rozwiązaniu i rozważny jego zasadność.

Względy estetyczne

Urządzając dom lub mieszkanie, estetyki w żadnym wypadku nie należy zaniedbywać. To, jak będzie prezentowała się nasza nieruchomość zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz, ma kluczowe znaczenie dla samopoczucia mieszkańców. Okna drewniane, zwłaszcza wykonane z dobrego gatunkowo drewna i pokryte transparentną powłoką, w wielu elewacjach prezentują się naprawdę fantastycznie, jednocześnie sprawiając, że wewnątrz robi się miło i przytulnie. Drewniane okna są szczególnie rekomendowane do domów zabytkowych lub stylizowanych na zabytkowe, choć coraz częściej sięga po nie również nowoczesna architektura.

Z kolei największą zaletą rolet pod względem estetyki jest praktycznie nieograniczony wybór wzorów, którymi są ozdobione. Jeśli tylko poświęcimy wystarczająco dużo czasu, z pewnością znajdziemy wzór dopasowany do naszej koncepcji i preferencji. Również znalezienie rolet pasujących do drewnianego profilu nie będzie trudniejsze niż dopasowanie ich do okien z PCV. Producenci doskonale zdają sobie sprawę z renesansu, jaki przeżywają okna drewniane w ostatnich latach i starają się, aby ich oferta była jak najlepiej dopasowana do popytu.

Drewno w praktyce

Przez wiele lat pokutowała opinia, że okna z PCV przewyższają drewniane pod każdym względem. Tę opinię drewno zawdzięcza przede wszystkim stosowanym powszechnie w czasach PRL-u profilom świerkowym – właściwie jedyną zaletą tego tworzywa jest niska cena. Świerkowe okna łatwo się rozszczelniają, a samo drewno jest sękate, więc nadaje się tylko do zastosowania z powłokami kryjącymi. Co więcej, świerk bardzo mocno „pracuje”, powodując pękanie powłoki. W ostatnich latach na rynku pojawiły się jednak okna z innych gatunków.

Najpopularniejszym i zarazem najtańszym jest sosna. Znaleźć można również okna dębowe lub wykonane z drewna egzotycznego (mahoń, tek, lub stosunkowo niedrogie meranti). Takie modele pod względem izolacyjności termicznej i akustycznej w niczym nie ustępują konkurencyjnym rozwiązaniom z PCV, a odpowiednio zabezpieczone mogą wytrzymać nawet sto lat eksploatacji. Są jednak dość wymagające – powłokę trzeba odnawiać, w przypadku kryjącej mniej więcej co 3 lata, w przypadku transparentnej nawet co roku, zgodnie ze wskazaniami producenta.

Rolety w praktyce

Bezpośrednią konkurencją dla rolet jako osłon okna są żaluzje. W porównaniu z żaluzjami rolety mają nieco prostszą konstrukcję, więc nie pozwalają sterować ilością światła wpadającego do mieszkania inaczej niż poprzez częściowe zasłonięcie okna. Za to o wiele rzadziej się psują. Jeśli rozpatrujemy założenie ich do drewnianych okien, istotna jest również dość duża wrażliwość drewna na mechaniczne uszkodzenia – metalowe lamele w żaluzjach mogą łatwo zarysować powłokę lub profil, w przypadku rolety nic takiego nie będzie miało miejsca.

Warto w tym miejscu wspomnieć również o ciekawym rozwiązaniu, jakim są zewnętrzne rolety antywłamaniowe. Okno drewniane, nawet wyposażone w szybę zespoloną, stosunkowo łatwo przewiercić. Po opuszczeniu rolety antywłamaniowej potencjalnemu złodziejowi będzie znacznie trudniej je sforsować.

Nie ma żadnych przeciwwskazań praktycznych ani estetycznych, aby połączyć drewniane okna z roletami. Jeśli więc rozwiązanie to się nam podoba i pasuje do naszej koncepcji, możemy śmiało po nie sięgnąć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY