Zobacz Realizacje

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Zobacz Wszystkie Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

  Pokaż wszystkie

  Zamów katalog

  Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

  Okna drewniane – zalety i wady

  okno drewniane plusy i minusy

  Okna drewniane cieszą się dużą popularnością wśród właścicieli domów i mieszkań. Jakie są tego przyczyny? Czy okna tego typu sprawdzą się lepiej od modeli plastikowych? Poniższy tekst zawiera najważniejsze zalety, ale i wady okien z profili drewnianych.

  Zalety okien drewnianych

  Okna drewniane mogą się poszczycić wyjątkowymi walorami estetycznymi. Są eleganckie i nadają pomieszczeniom stylowego wyglądu. Pasują do pomieszczeń utrzymanych w dowolnej aranżacji – zarówno klasycznej, jak też nowoczesnej czy eklektycznej. Drewniane profile charakteryzują się dużą sztywnością, dzięki czemu można z nich produkować okna sporo większe niż np. te wykonane z PCV. Ich zaletą jest również niska rozszerzalność cieplna w wyniku wysokich temperatur, a także dobra izolacyjność materiałowa. Dzięki temu mogą zatrzymywać temperaturę, co ma duże znaczenie szczególnie w okresie jesienno-zimowym i sezonie grzewczym.

  Ponadto okna drewniane nie są podatne na silne promieniowanie słoneczne – nie odbarwiają się i nie rozszerzają. Charakteryzują się znakomitą wytrzymałością, która – dzięki prawidłowemu użytkowaniu oraz właściwej pielęgnacji i konserwacji – może wynieść nawet kilkadziesiąt lat. Co ważne, w odpowiedni sposób fabrycznie zaimpregnowane ramy drewniane długo opierają się również płomieniom podczas ewentualnego pożaru.

  Istotną korzyścią wynikającą z okien drewnianych jest łatwość utrzymania ich w czystości. Nie brudzą się one tak intensywnie i prędko jak ramy wykonane z PCW. Dużą zaletą omawianych produktów jest także łatwa oraz szybka możliwość zmiany ich koloru, co stanowi duże ułatwienie szczególnie w przypadku remontu czy też przemalowania ścian lub elewacji.

  Wady okien drewnianych

  Niestety, tak jak każdy produkt również okna z profilami drewnianymi mają wady, na szczęście nie jest ich wiele.

  Wspomniana wyżej potencjalna zmiana koloru wiąże się z koniecznością powtórnego malowania po pewnym czasie, zwłaszcza w przypadku okien położonych po nasłonecznionej stronie. Ponadto modele te są zazwyczaj droższe niż pozostałe rodzaje okien. Osoby wybierające okno do nowo wybudowanego domu czy świeżo oddanego do użytku mieszkania powinny również wziąć pod uwagę podatność drewna na wilgoć. Jako że nowe budynki zawierają bardzo dużo wilgoci, toteż okna z drewna mogą nieznacznie zmienić swe wymiary. Dlatego też celem uniknięcia problemów z tym związanych, należy zadbać, by przed montażem okna były prawidłowo i szczelnie przechowywane.

  Warto również poruszyć w tym miejscu jeszcze jedną sprawę, a mianowicie ekologię. Okna drewniane postrzegane są jako bardziej ekologiczne niż te wyprodukowane z innych materiałów (zwłaszcza PCW), jednakże trzeba przy tym pamiętać, że owa ekologiczność wiąże się też z wycinką lasów w celu uzyskania materiałów. Same okna (poza drewnianymi profilami) również zawierają środki chemiczne. Trudno więc kwestię tę jednoznacznie wpisać na listę zalet albo wad.

  Wiedząc już, jakie plusy i minusy wiążą się z posiadaniem okien drewnianych, z pewnością łatwiej będzie nam podjąć decyzję o wyborze konkretnego rodzaju okien.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY