Zobacz Realizacje

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Zobacz Wszystkie Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

  Pokaż wszystkie

  Zamów katalog

  Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

  Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego?

  okna do domu energooszczednego

  Okna do energooszczędnego domu powinny być przede wszystkim szczelne, aby nie dopuszczały do utraty ciepła z pomieszczeń. Rynek okien obfituje w różnego rodzaju modele, spośród których część przeznaczona jest właśnie do tego rodzaju obiektów. Jakie okna kupić? Czym się kierować, wybierając wersje do domu energooszczędnego?

  Najważniejsze parametry

  Decydując o wyborze konkretnego rodzaju czy modelu okien, należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Wbrew pozorom niewielki współczynnik przenikania ciepła (U) nie zawsze jest najistotniejszym czynnikiem. Ważniejsza okazuje się często akumulacyjność domu, czyli zdolność do magazynowania ciepła. Duże znaczenie odgrywa także prawidłowe rozmieszczenie okien względem stron świata (to zadanie przede wszystkim architekta), jak również ich fachowy montaż.

  Właściwe rozmieszczenie okien

  Pozostając w temacie odpowiedniego rozmieszczenia stolarki okiennej, należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim większe okna warto umieścić na ścianie południowej, lepiej z nich natomiast zrezygnować na stronie od północy (w tym miejscu dobrze jest zamontować modele o zwiększonej izolacyjności cieplnej). W przypadku ścian od wschodu i zachodu zyski wynikające z nasłonecznienia nie będą duże, bowiem rano i wieczorem słońce jest niżej nad horyzontem. Umieszczenie okien w tym miejscu nie osiągnie więc pożądanego wpływu na wielkość zysków ciepła. Ponadto we właściwej gospodarce cieplnej w budynkach energooszczędnych lepiej unikać szerokich okapów oraz zadaszeń, które wystają nad okno.

  Jak wspomniano wyżej, ważne jest też prawidłowe zamontowanie okien. Stolarka (zarówno okienna, jak też drzwiowa) źle wstawiona może generować duże straty ciepła.

  Okna energooszczędne

  Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność domu energooszczędnego, najlepiej wybrać okna, które również są energooszczędne. Do ich produkcji wykorzystuje się zwykle drewno z poszyciem aluminiowym. Cechują się one dużą izolacyjnością oraz zastosowaniem zazwyczaj trzech szyb w ramie. Dodatkowo powierzchnia tafli jest często pokrywana warstwą tlenków metali. Zaleca się, by posiadały one współczynnik przenikania ciepła na poziomie przynajmniej 0,8 W/(m2*K). Produkty tego typu, ze względu na swą budowę i właściwości, charakteryzują się zwykle znacznie wyższymi cenami niż modele o standardowych współczynnikach U. Mając jednak na względzie komfort termiczny oraz przyszłe oszczędności, warto wydać więcej na okna na etapie budowy, aby później cieszyć się wygodą i niższymi rachunkami. Dobrze przy tym wiedzieć, że często cena zamówienia ustalana jest indywidualnie, z uwzględnieniem konkretnych wymiarów, kolorystyki, montażu czy też ewentualnych niestandardowych dodatków i funkcjonalności.

  Alternatywą dla wymienionych wyżej okien z profilem drewnianym są modele z PCV, spośród których najlepszej jakości wersje mogą się poszczycić współczynnikiem U na poziomie przynajmniej 0,7 W/(m2*K), czyli spełniającym normy dla średniej i niższej klasy okien energooszczędnych.

  Podsumowując, wybierając okna do domu energooszczędnego, warto zdecydować się na modele energooszczędne. Pozwolą one w pełni wykorzystać możliwości w oszczędzaniu energii cieplnej w budynku.

   

  ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY