Zobacz Realizacje

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Dom na Wzgórze – Nowoczesny projekt z 2016

Zobacz Wszystkie Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

  Pokaż wszystkie

  Zamów katalog

  Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

  Trwałe okna drewniane

  W ostatnich latach obserwujemy wyraźny powrót do łask okien drewnianych. Najpopularniejszym tworzywem pozostaje co prawda PCV, jednak w nowym budownictwie drewno pojawia się coraz częściej. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na drewniane okna, powinniśmy pamiętać o tym, że liczy się nie tylko ich wygląd, ale również właściwości fizyczne, czyli przede wszystkim trwałość.

  Gatunek drewna

  Jeszcze w latach osiemdziesiątych w Polsce dominowały okna wykonane ze świerku. Poza niską ceną ten gatunek drewna ma niewiele zalet. Świerk to drzewo tak sękate, że nadaje się jedynie do wykorzystania z kryjącymi powłokami, więc o widocznym rysunku słojów nie ma mowy. Ponadto profile ze świerku mają skłonność do pękania i odkształcania się. Pojawienie się na rynku PCV szybko sprawiło, że świerkowe okna praktycznie zniknęły, lecz współcześnie do produkcji okien wykorzystuje się inne gatunki drewna.

  Obecnie najlepszymi gatunkami do produkcji okien drewnianych są dąb, modrzew i jesion. Wybór jednego z podanych rodzajów drewna zależy od nas. Ich parametry wytrzymałościowe i izolacyjne są praktycznie takie same, lecz znacznie różnią się one estetyką. Producenci okien z tych gatunków drewna deklarują, że są one zdolne do zachowania pełnej sprawności nawet przez 100 lat. To możliwe, jednak tylko przy regularnej konserwacji.

  Konserwacja

  Aby okno z drewna było trwałe, należy je poddawać regularnym zabiegom konserwacyjnym. Większość drewnianych okien znajdujących się na rynku jest zabezpieczona przy użyciu powłok transparentnych. To zrozumiałe – skoro już zdecydowaliśmy się na drewno, to chcemy, aby jego rysunek był widoczny. Transparentne powłoki muszą być jednak odnawiane co 2-3 lata (po lub przed zakupem sprawdźmy rekomendację producenta).

  Powłoka powinna charakteryzować się paroprzepuszczalnością, aby nie pękała pod wpływem naturalnej pracy drewna, a do tego posiadać filtr UV, bez którego promienie słońca zniszczą strukturę profilu. Naturalnie powłoka musi też izolować drewno od wilgoci z zewnątrz – na szczęście tę właściwość posiadają praktycznie wszystkie dostępne na rynku preparaty. Jeśli mamy natomiast okna z powłoką kryjącą, konserwację należy przeprowadzać raz na 3-4 lata.

  Zobacz także nasze drzwi przesuwne!

  Okna drewniano-aluminiowe

  Interesującym rozwiązaniem są również drewniane profile odizolowane od zewnątrz aluminiowymi nakładkami. Dzięki temu trwałość okna zdecydowanie wzrasta – aluminium skutecznie chroni bowiem drewno przed wilgocią, promieniowaniem UV i pomaga równoważyć naprężenie wynikające z naturalnej pracy drewna. Dzięki niemu zabiegi konserwacyjne można przeprowadzać znacznie rzadziej, choć nie powinno się zapominać o nich całkowicie. Tu również należy zajrzeć do instrukcji producenta.

  Dzięki współczesnej technologii okna drewniane potrafią być równie trwałe jak modele wykonane z tworzywa sztucznego. Aby to osiągnąć, trzeba jednak musieli włożyć trochę wysiłku w ich konserwację. Warto mieć to na uwadze, zanim ostatecznie zdecydujemy się na drewno.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY