Zobacz Realizacje

Zamów ofertę

 

Mój schowek (0)

Pokaż wszystkie

Zamów katalog

Start Drewno Aluminium Technologia Produkty Innowacje Poradnik Kontakt Więcej

Zespolone okna drewniane

Historia okien zespolonych w Polsce sięga już ponad czterech dekad. Co prawda w zdecydowanej większości wykonywane są z polichlorku winylu (PVC), podobnie jak wszystkie inne okna, ale zespolone okna drewniane również nie należą do rzadkości. Przyjrzyjmy się i bliżej i poznajmy ich charakterystykę.

Okna zespolone

Okna zespolone są następcami okien skrzynkowych, które wcześniej były powszechnie montowane w budynkach wielorodzinnych. Skrzydła okien skrzynkowych otwierano do wewnątrz, przy czym skrzydła zewnętrzne zawsze były nieco mniejsze od wewnętrznych. To rozwiązanie nie było jednak najlepsze – okna skrzynkowe nie tylko nie trzymały zbyt dobrze ciepła, ale również sprawiały poważne problemy w utrzymaniu ich w czystości. Co więcej, konieczne było znalezienie takiego rozwiązania konstrukcyjnego, które ograniczyłoby nieco zużycie drogiego surowca, jakim było drewno.

Właśnie tak powstały okna zespolone, zwane również szwedzkimi. W tej nowej konstrukcji skrzydła były połączone ze sobą śrubami, a na ramie okna montowano je na wspólnym zawiasie. Taka konstrukcja jest znacznie prostsza niż w przypadku okien skrzynkowych, efektywniejsza energetycznie i, co niezwykle ważne – pozwala na zainstalowanie w ramie więcej niż jednej szyby.

Współczesne drewniane okna zespolone

Technologia produkcji drewnianych okien zespolonych rozwija się nieprzerwanie praktycznie od czasu ich stworzenia. Dzisiejsze okna tego typu mają o wiele lepsze parametry od tych, które z początku zastępowały okna skrzynkowe. Wykonuje się je głównie z drewna sosnowego (wersja tańsza) lub dębowego (wersja droższa). Choć niektórzy producenci na specjalne zamówienie są w stanie dostarczyć również okna zespolone z drewna egzotycznego, to jednak opcja wyłącznie dla osób dysponujących dużym budżetem.

Do produkcji drewnianych okien zespolonych używa się zarówno drewna litego, jak i klejonego – w tym drugim przypadku okna nieco dłużej zachowują swoje pierwotne właściwości ze względu na możliwość zrównoważenia naprężeń w obrębie ramy i skrzydła. Poprawa jakości drewnianych okien zespolonych wynika między innymi ze stosowania wzmocnień z tworzywa sztucznego oraz rozwoju powłok.

Kwestie estetyczne

Jeśli chcesz mieć okna drewniane, szczególnie w tak specyficznej konstrukcji jak w przypadku okien zespolonych, należy dobrać je do określonej stylistyki, w jakiej utrzymane są elewacja i wnętrze. Takie okna znacznie lepiej sprawdzą się w przypadku budynków zabytkowych lub imitujących zabytki niż w nowoczesnych aranżacjach, w których liczy się przede wszystkim minimalizm połączony z wizualną spójnością. Tym niemniej, jeśli zależy Ci na widocznym rysunku drewna, rozwiązanie to jest na pewno godne wzięcia pod uwagę.

Ceny zespolonych okien drewnianych są różne – ich ostateczna wysokość zależy od gatunku drewna i parametrów okna. Jeśli podoba Ci się ta konstrukcja i uważasz, że będzie się świetnie prezentowała w Twoim domu, na pewno znajdziesz produkt, który spełni Twoje wymagania praktyczne i estetyczne, a jednocześnie nie będzie zbyt obciążający dla budżetu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY